Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nezaměstnanost drží směr vzhůru - blíží se osmi procentům

Nezaměstnanost drží směr vzhůru - blíží se osmi procentům

12.05.2009 9:24
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Komentář byl doplněn:

Míra nezaměstnanosti v dubnu znovu stoupla a dosáhla očekávaných 7,9 procenta po 7,7 procenta v březnu. Počet nezaměstnaných dosáhl 457 tisíc.

V dubnu doznívá rozjezd sezónních prací, což se projevuje na vyšším počtu lidí, kteří našli práci. Zde mohla pomoci i fiskální opatření v Evropě, která zpomalují propad českého průmyslu a některým sektorům přinášejí větší poptávku. Jde především o automobilky. Předpokládáme však, že firmy spíše prodlužovaly pracovní dobu než nabíraly nové zaměstnance, vliv na nezaměstnanost tak zřejmě nebyl velký.

Celkově statistiky z trhu práce mnoho optimismu nepřinášejí. Pracovních míst dál ubývá a tempo růstu nezaměstnanosti je stále vysoké. Po sezónním očištění nám vychází nárůst nezaměstnanosti téměř o půl procentního bodu, což je srovnatelné s předchozími měsíci. Tlak na snižování nákladů a propouštění trvá, i když může být v příštích měsících mírnější. Zlepšení na trhu práce však zatím není na obzoru, mělo by přijít až se zpožděním po oživení produkce. Nezaměstnanost by podle našich odhadů měla dosahovat vrcholu v prvním pololetí příštího roku, kdy se může blížit deseti procentům. Ani poté však nečekáme její rychlý pokles, neboť oživení ekonomiky zřejmě nebude nijak prudké.

S růstem počtu nezaměstnaných se zvyšují nároky na státní rozpočet. Na podporách v dubnu stát vyplatil 1,37 miliardy, od začátku roku už 4,44 miliardy korun. To je asi o 2 miliardy více než před minulý rok. Vzhledem k prognóze nezaměstnanosti nelze čekat nic jiného než další rychlý nárůst objemu vyplácených podpor. To na jednu stranu dál zatíží rozpočet, ale také přispěje ke stabilizaci klesající spotřebitelské poptávky.


Váš názor
  • Hola,hola pracák volá
    12.05.2009 10:54

    Od června jdu ve svém životě již popáté na pracák, podruhé s nárokem na podporu. Rád bych dělal to co mne baví, ale nikdo mě nechce přijmout.Brzy se dozvím od kouče a na psychotestech, jestli je problém ve mě. Během deseti let se mi to ještě nepodařilo. Děkuji takto všem, kteří mě podporují ze svých vysokých odvodů na sociální pojištění. Hej rup. To je moje ochranná známka.
    Bondy
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data