Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trichet: Evropská ekonomika klesne letos až o 5,1 procenta, dluhopisy začneme nakupovat v červenci

Trichet: Evropská ekonomika klesne letos až o 5,1 procenta, dluhopisy začneme nakupovat v červenci

4.6.2009 16:23
Autor: Redakce, Patria.cz

Evropská centrální banka dnes ponechala beze změny klíčovou úrokovou sazbu, ta tak zůstává na 1 %. Guvernér ECB Jean Claude Trichet po měnovém jednání centrální banky uvedl některé podrobnosti týkající se výhledu ekonomiky či plánu na odkup krytých dluhopisů.

Evropská centrální banka v čerstvé prognóze předpovídá pokles evropské ekonomiky v roce 2009 v rozmezí 4,1-5,1 % HDP, v následujícím roce podle ECB ekonomika klesne již jen o 0,4-1,0 procenta. Předchozí prognóza z března přitom předpovídala pokles v letošním roce o 2,2 % až 3,2 % a pro příští rok pokles až růst do 0,7 % oběma směry. „Ve zbytku letošního roku již HDP bude klesat méně výrazným tempem, k růstu se ekonomika vrátí přibližně v polovině roku 2010,“ uvedl Trichet.

V inflační předpovědi Trichet nevyloučil možný krátkodobý obrat do deflace v některém z měsíců letošního roku, za celý rok 2009 však ECB předpovídá inflaci na úrovni 0,1-0,5 %. V roce 2010 pak inflace podle nové prognózy centrální banky dosáhne 0,6 až 1,4 %. Guvernér znovu zopakoval, že inflační očekávání zůstávají směrována k dvouprocentnímu inflačnímu cíli. „Data ukazují na zpomalování monetární expanze, klíčové sazby jsou nastaveny správně,“ vyjádřil se guvernér směrem k možnému budoucímu pohybu  sazeb ECB.

Jean Claude Trichet také naznačil některé parametry plánovaného odkupu krytých dluhopisů v objemu 60 miliard eur. Ty začne Evropská centrální banka podle jeho vyjádření nakupovat v průběhu července a to jak na primárních, tak na sekudárních trzích. Jejich ratingové hodnocení by mělo dosáhnout nejméně stupně „AA“ alespoň od jedné z vedoucích ratingových agentur a zároveň by od žádné agentury neměly obdržet hodnocení horší než na stupni „BBB/Baa3“. „Ač nechci předjímat, durace těchto dluhopisů by se měla koncentrovat do středního až dlouhého období, tedy do rozmezí tří a deseti let,“ uvedl Trichet. Nákupy se mají týkat celé eurozóny a měly by být dokončeny do června příštího roku. Plán má Eurozóně pomoci ke snížení nákladů na úvěry a k vystoupení z recese.

Ve svém vystoupení po měnovém jednání se guvernér dotkl také bankovního sektoru. Banky by podle něj měly plně využít vládní pomoci a posílit své kapitálové báze. Případné stress testy podle něj nejsou záležitostí ECB, ale národní úrovně, tedy jednotlivých zemí a jejich vlád. Trichet se snažil také přispět k umírnění situace kolem lotyšského latu. „Jsem přesvědčen, že lotyšská vláda přijme adekvátní opatření a nedopustí změnu v měnovém kurzu,“ uvedl Trichet.

Německá kancléřka Merkelová v úterý ojediněle kritizovala kroky centrálních bank, zejména Fedu, Bank of England, ale i Evropské centrální banky. Merkelová podotkla, že centrální banky zašly v boji s finanční krizí příliš daleko a mohly tak položit základy pro další finanční výbuch v budoucnu (více zde). Zřejmě i v reakci na tato slova guvernér ECB uvedl, že nikdy v minulosti centrální banka nepřistoupila na změnu sazeb na „požadavek“ kancléřky Merkelové. Ta podle něj stojí plně za nezávislostí Evropské centrální banky.

(Zdroj: Bloomberg, AP, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data