Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krugman: Ekonomika se stabilizuje, na slova o zotavování je ale ještě brzy

Krugman: Ekonomika se stabilizuje, na slova o zotavování je ale ještě brzy

5.6.2009 14:41
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

„Ekonomika se stabilizuje, avšak zatím nemůžeme hovořit o zotavování,“ uvedl nositel Nobelovy ceny za ekonomii Paul Krugman v rámci svého vystoupení v irském Dublinu.

Krugman také znovu zopakoval, že americká vláda podle něco dosud neučinila dost vzhledem k rozsahu hospodářské krize, „Reakce na krizi byla ze strany Spojených států mimořádně rozsáhlá, ale nestačí,“ uvedl Krugman s tím, že USA budou muset naleznout zcela nové zdroje pro profinancování rozpočtových deficitů. „USA potřebují zavést nové formy daní jako cestu ke snížení rozpočtových deficitů,“ uvedl Krugman. Navázal tak na svá dřívější vyjádření, podle kterých fiskální stimuly samy o sobě nestačí k popohnání ekonomiky směrem k růstu, ale nejvýše k zastavení jejího propadu (více zde).

Na adresu amerického dolaru řekl, že očekává jeho oslabování, avšak jeho pozice v roli rezervní měny je podle Krugmana mnohem odolnější, než bylo očekáváno. O stabilní pozici amerického dolaru v rámci svých měnových rezerv ujistila například Čína, která je nejvýznamnějším věřitelem Spojených států. Ruská centrální banka naopak již na konci roku 2008 převedla část svých devizových rezerv z dolaru do eura. Podíl rezerv denominovaných v dolarech tak klesl z 45 % na 41,5 %, kdežto podíl rezerv v eurech naopak vzrostl na 47,5 % ze 44 procent (více zde).

(Zdroj: Bloomberg, salon.com)


Váš názor
  • Že by i Švédové udělali chybu...?
    5.6.2009 18:36

    Do teďka, jsem jako nejkontroverznšjší nobelovku považoval Jásira, ale jestli se tihle hoši dostanou jednou k moci (a už tam teď skoro jsou), tak potěš pánbůh... Jestli USA a jejich posádka (households) něco potřebuje, tak to je naučit se hospodařit a ne nové daně... Začínám pochybovat, kdo v těch čtyřicátých letech napáchal v kumulaci dodnes větší škody - jestli nacisti nebo keynes...
    First Knight
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC