Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Diversifikace, nízké náklady, úzké spready, bezpečnost – tohle vše a další výhody získáte investicemi do ETF

Diversifikace, nízké náklady, úzké spready, bezpečnost – tohle vše a další výhody získáte investicemi do ETF

21.10.2009 12:53
Autor: 

Máte představu o investici do určitého regionu nebo komodity? Chcete být aktivní, i když se trhy vydají směrem dolů? Jako ideální instrument se nejen v těchto případech jeví ETF! Pojďme si říci, jaké všechny výhody tento produkt, který má v nabídce i Patria Direct, nabízí.

Patria Direct, významný obchodník s cennými papíry v ČR, umožňuje obchodování nejen s akciemi, ale i dalšími instrumenty, mezi které patří právě také ETF (exchange traded funds - běžně se používá výraz „indexové akcie“). Jedná se o cenný papír (fond obchodující se na burzách), který představuje investici do skupiny vybraných, obvykle klíčových, akciových titulů, které vykazují nějakou společnou charakteristiku, například příslušnost k akciovému indexu, sektoru nebo regionu.

Velice zjednodušeně lze říci, že je to „akcie složená z jiných akcií“ - chová se stejně jako akcie obchodovaná na burze. Cena ETF se v průběhu obchodního dne neustále mění, když jejich cenu určuje aktuální poptávka a nabídka.

Emitují je významné investiční společnosti zajišťující i jejich likviditu. Prostřednictvím ETF lze obchodovat na zahraničních burzách v EUR nebo USD, na pražské burze obchodování s ETF možné není.

S ETF lze snadno spekulovat nejen na růst, ale i na pokles podkladového aktiva prostřednictvím nákupu instrumentu, který se zhodnocuje s poklesem hodnoty podkladového aktiva (short ETF).

VÝHODY ETF:

diversifikace - pokud investor drží ETF kopírující vývoj indexu, zároveň vlastní každý titul obsažený v tomto indexu. Jestliže se jeden titul začne propadat, sníží se cena indexu a také investorova ETF pouze o procentuální váhu, kterou v indexu zastupuje.

jednoduchost - pokud investor spekuluje na vzestup určitého segmentu, ale neví, kterou společnost si vybrat, stačí koupit ETF kopírující vývoj indexu, jenž zastupuje zvolený segment.

bezpečnost - investor nenese kreditní riziko emitenta, ale kreditní riziko obchodníka s cennými papíry (Patria Direct).

široké spektrum podkladových aktiv – ETF mohou být emitovány např. na akciový index, region, komoditu, nebo nejrůznější sektory (polovodiče, biotechnologie, stavebnictví, vodní zdroje, atd.)

vysoká likvidita – kurz ETF se kontinuálně mění, investor může nakupovat/prodávat kdykoliv během obchodní seance.

nízké náklady – poplatky jsou ve stejné výši jako pro akcie. Poplatek je účtován dle trhu, na kterém se ETF obchodují - viz aktuální sazebník. (klik na https://www.patria-direct.cz/Dokumenty/Sazebník%20poplatků.pdf)

úzké spready – úzké rozpětí mezi poptávkovou a nabídkovou cenou. Obecně lze říci, že čím je ETF likvidnější, tím je rozpětí užší.

dividendy – některé ETF mohou vyplácet i pravidelné dividendy.

dostupnost – stejně jako akcie, je možné nakupovat ETF i v množství jednoho kusu.

Seznam hlavních ETF, které můžete prostřednictvím Patria Direct nakoupit, naleznete na https://www.patria-direct.cz/ObchodovaniETF.aspx. Podmínkou je přihlášení do demo aplikace, případně na Váš účet, pokud jste již klientem Patria Direct.PŘÍKLAD INVESTICE:

Investor koncem roku 2008 nakoupí ETF zaměřené na region Rusko (DWS Russia XTF), protože věří, že akcie ruských společností v prvním čtvrtletí 2009 posílí. Jelikož si nechce vybírat konkrétní ruskou společnost a preferuje zůstat bezpečně diversifikovaný, rozhodne se investovat do instrumentu ETF, který kopíruje vývoj cen akcií vybraných ruských společností.

30.12. 2008 nákup DWS Russia XTF za 79,98 EUR
20.4.2009 prodej stejného titulu za 100,56 EUR
od 30.12. do 20.4. EUR posílilo vůči české koruně z 26,85 EUR/CZK na 27,088 EUR/CZK, což pro investora představuje kursový zisk 0,89%.
Minima/maxima za posledních 52 týdnů: EUR 64,00 x EUR 108,00

ETF

nákup  30.12.2008

prodej  20.4.2009

zhodnocení DWS Russia XTF

Cena 1 akcie DWS Russia XTF

79,98 EUR

100,56 EUR

25,73%


Hrubý zisk

25,73%

Kursový zisk EUR/CZK

0,89%

Čisté zhodnocení v %

26,62%


Při výběru investice je nutné prozkoumat konkrétní závislost ETF produktu na vývoji zhodnocení podkladového aktiva. Zhodnocení některých ETF produktů totiž nemusí vždy 100% odpovídat zhodnocení podkladového aktiva.

Každý emitent ETF stanovuje v prospektu vstupní informace o vydaném ETF, kde je určena a popsána procentuální navázanost ETF na podkladovém aktivu. Investor by si tak měl být při výběru investice této skutečnosti vědom.


Podrobnější materiál o produktu ETF si můžete stáhnout ZDE.

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC