Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
USA zřejmě umožní výkup toxických aktiv třem dalším fondům

USA zřejmě umožní výkup toxických aktiv třem dalším fondům

5.10.2009 10:55
Autor: mediafax

WASHINGTON (MEDIAFAX) - Americké ministerstvo financí by mělo oznámit, že poskytne třem dalším fondům finanční prostředky, které jim umožní výkup tzv. toxických aktiv od bank. Uvedla to v pondělí agentura Reuters.

Ministerstvo financí USA již minulou středu oznámilo, že fondy Invesco a Trust Company of the West (TCW) jsou prvním dvěma z celkového počtu devíti investičních fondů, které budou moci vykupovat toxická aktiva.

Tři další - AllianceBernstein a jeho poradci Greenfield Partners a Rialto Capital Management, dále pak BlackRock a Wellington Capital Management - by měly být v pondělí jmenování jako další fondy, kterým se podařilo získat dostatečné množství finančních prostředků, aby se mohly programu výkupu toxických aktiv účastnit.

Investiční program s účastí soukromých i veřejných finančních prostředků (PPIP), byl nakonec podstatně umenšen, kvůli tomu, že se bankám podařilo zvýšit kapitál ze soukromého sektoru bez toho, aby se před tím musely nutně zbavovat problémových aktiv, z nichž je velká část navázána na špatné hypotéky.

Program byl zveřejněn v březnu a ministerstvo financí doufalo, že by fondy mohly od bank vykoupit toxická aktiva až za jeden bilion dolarů. V současné době je cílem programu vykoupit aktiva za 40 miliard dolarů pocházejících jak ze soukromého, tak i veřejného sektoru.

Ministerstvo financí by mělo poskytnout financování dluhu až do výše 100 procent celkové kapitálové angažovanosti fondů v programu, což by mělo reprezentovat až 12,25 miliardy dolarů pro prvních pět fondů, které se programu účastní. Další čtyři, s jejichž účastí v programu se počítá, by měly být připraveny do konce října. Podle ministerstva nyní záleží na tom, jak rychle se fondům podaří získat kapitál v požadované výši 500 milionů dolarů.


Váš názor
  •  
    5.10.2009 17:34

    Sanace v podstatě zkrachovalých US bank není jednoduchá záležitost a to jak finančně, tak právně, takže kritizovat americký způsob řešení jejich bankovní krize bez znalosti celého schématu, by bylo laciné. Nicméně se divím tomu, že by stát dal peníze nějakým fondům, ty od bank vykoupily špatné aktiva (a že jich bude požehnaně) a tím to končilo. Moc se divím, nebo bych se divil, že by ty banky za to neměly zaplatit nějaké "odstupné", i v čase rozložené. Pokud tomu tak je, je vhodný čas nakoupit americké banky - takové rito se hned tak nevidí :-) Osobně si myslím, že se to mělo řešit formou "pdřízeného dluhu", který pokryje ztráty z toxických aktiv, ustabilizuje banku, umožní zbytku aktiv a pasiv normálně fungovat. V čase, jak by se banky otřepaly, tak by postupně tento podřízený dluh splácely vládě (nebo nějaké vládní agentuře), tak jak by se jim podařilo generovat zisk. Místo zisku a divident, by se splácel tento dluh. Jak dopadá očištění bank známe z příběhu Konsolidační banky.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y