Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EU: Růst spotřebitelských cen citelně zpomalil

EU: Růst spotřebitelských cen citelně zpomalil

15.10.2009 12:59
Autor: ČTK

Brusel (zpravodaj ČTK) - Růst spotřebitelských cen v Evropské unii v září zpomalil na 0,3 procenta ze srpnových 0,6 procenta. Novináře o tom dnes informoval Eurostat. V eurozóně se ceny naopak již počtvrté po sobě propadly, přičemž meziroční míra inflace činila minus 0,3 procenta. Evropský statistický úřad tak potvrdil svůj předběžný odhad z konce září.

Meziroční míra inflace se nicméně v současnosti v EU i v eurozóně pohybuje na daleko nižší úrovni než před rokem. Na vině je hospodářská krize, která otupuje poptávku domácností a zároveň sráží ceny výrobců. V eurozóně přitom ve stejném období loňského roku meziroční míra inflace činila 3,6 procenta a v celé evropské sedmadvacítce 4,2 procenta.

Zářijový výsledek v eurozóně, která tvoří drtivou část unijního hospodářství, je mírně horší, než očekávali ekonomové. Ti předpovídali, že meziroční míra inflace zůstane v září stejná jako v srpnu. "Zářijový propad spotřebitelských cen lze připsat dočasnému vlivu poklesu cen energií. Ale stále přetrvává riziko, že by celý region v budoucnosti mohl utrpět škody, pokud by období deflace trvalo déle," řekl agentuře Reuters již při zveřejnění prvotního odhadu Ben May z Capital Economics.

Podle Martina van Vlieta z banky ING (12,68 EUR, 1,52%) je však pravděpodobné, že spotřebitelské ceny začnou v listopadu letošního roku opět stoupat a růst bude pokračovat i v roce příštím s tím jak se ve statistikách přestane projevovat propad cen energií. "Inflace však zůstane utlumená," dodal.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.06.2026
18:10Setrvačné akcie jsou opět v kurzu. Jak se chovají během nafukování a vyfukování bubliny?
16:49KKCG Financing a.s.: Oznámení o osmé výplatě úrokového výnosu
15:49Analytický radar: AI rally nekončí. Hardware bere vše, software krvácí a lano se začíná napínat
14:43Silná data z trhu práce mění očekávání. Trh začíná počítat s růstem sazeb  
12:05Banka of America vidí na trhu mnoho varovných signálů. Je čas vybírat zisky, tvrdí
11:14Zájem o AI se mísí s obavami ze souboje o kapitál. Akcie dnes převážně rostou  
11:05Průmyslová výroba v Německu poprvé od útoku na Írán vzrostla, zvýšil se i vývoz
10:47Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisu XS2348241048
10:15OpenAI podala žádost o vstup na burzu. S IPO zatím počítá na podzim
9:21Zisk Bezvavlasy.cz narostl v 1Q o 155 procent. Po dokončení transformace chce vytěžit synergie
8:51Rozbřesk: Revidujeme vzhůru výhled na sazby ČNB, zvýšení bude ve hře již v červnu
8:51ČEZ bojuje s Gazpromem, Apple posouvá Siri a OpenAI oficiálně zamíří na burzu  
5:54Arnott: Obří IPO SpaceX, OpenAI a dalších mění pravidla hry na burze a vysávají kapitál z trhu
08.06.2026
16:29PODCAST Týdenní výhled: Trojice problémů tížící trhy a rekordní IPO SpaceX  
15:19Nový „největší problém“, umělá inteligence a Fed
12:03AI teprve začíná, tvrdí Huang. Výprodej techu je podle něj šance na nákup  
11:25Míra nezaměstnanosti v Česku klesá. Ale jen opticky
11:09Zatímco v Evropě doznívá propad akcií, Amerika se po víkendu bude snažit zvednout  
10:39Růst japonské ekonomiky v prvním čtvrtletí po zpřesnění dat zrychlil méně
10:29Léky na obezitu míří za hranice USA. Eli Lilly a Novo Nordisk cílí na globální trh, klíčovou roli sehraje cena

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
16:00USA - Prodeje starších domů