Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EU a Jižní Korea podepsaly dohodu o volném obchodu

EU a Jižní Korea podepsaly dohodu o volném obchodu

15.10.2009 17:51
Autor: mediafax

BRUSEL (MEDIAFAX) - Zřejmě nejdůležitější dohodu o volném obchodu, která kdy byla uzavřena mezi Evropskou unií a třetí zemí, podepsala ve čtvrtek komisařka EU pro obchod Catherine Ashtonová a korejský ministr obchodu Kim Jong-hoon. Informoval o tom Martin Stašek, mluvčí českého zastoupení Evropské komise.

Dohoda přináší nové obchodní příležitosti odhadem až za 19 miliard eur. Odstraní mezi oběma ekonomikami prakticky všechna cla, stejně jako mnoho dalších omezení. Díky ní se otvírají nové možnosti pro služby a investice. Dohoda také znamená výrazný pokrok v oblastech jako duševní vlastnictví, veřejné zakázky, politika hospodářské soutěže a udržitelný rozvoj.

„Pro EU je toto první dohoda o volném obchodu v jednadvacátém století, která vytváří úzké hospodářské vazby s jiným rozvinutým hospodářstvím. Otevře nové tržní příležitosti pro evropské společnosti působící ve službách, výrobě a zemědělství. Tato dohoda je zvláště důležitá s ohledem na současné hospodářské klima, neboť pomáhá v boji proti hospodářskému poklesu a vytváří nové pracovní příležitosti,“ řekla komisařka Ashtonová po podepsání dohody v Bruselu.

Pro Evropskou unii je jednou z hlavních výhod dohody rychlé odstranění cel z vývozu do Koreje, která dosahují 1,6 miliardy eur. Dohoda také řeší jiné významné překážky včetně předpisů a norem v průmyslových odvětvích, která jsou předmětem evropského zájmu, jako je automobilový a farmaceutický průmysl a odvětví spotřební elektroniky. „Vzhledem k tomu, že Korea učinila významné závazky v otázce liberalizace odvětví služeb, jako jsou telekomunikace, odvětví životního prostředí, právní, finanční a zásilkové služby, lze očekávat, že právě tato odvětví budou z dohody těžit nejvíce,“ uvedl Stašek.

Podepsání dohody o volném obchodu znamená, že jednání byla završena vytvořením závazného právního textu, který Evropská komise na začátku roku 2010 oficiálně představí členským státům EU. Poté, co tuto dohodu podepíše předsednictví EU a Evropská komise, bude předložena ke schválení Evropskému parlamentu. Bude-li schválena, měla by vstoupit v platnost ve druhé polovině roku 2010.

Hodnota obchodu se zbožím mezi EU a Koreou se v roce 2008 pohybovala kolem 65 miliard eur. EU má v současné době s Koreou pasivní bilanci obchodu se zbožím, přestože vývoj naznačuje, že korejský trh nabízí značný potenciál růstu. Například v letech 2005–2008 se objem prodeje automobilů z EU do Koreje, pokud jde o počet prodaných kusů, zvýšil celkem o 78 procent (o 39 procent v hodnotovém vyjádření). V oblasti chemických a farmaceutických výrobků, autodílů, průmyslových strojů, obuvi, lékařského vybavení, neželezných kovů, železa a oceli, kůže a kožešin, dřeva, keramiky a skla zaznamenává EU významný obchodní přebytek. Pokud jde o zemědělské produkty, představuje Korea pro evropské zemědělce, kteří zde dosahují prodeje v hodnotě přes jednu miliardu eur ročně, jeden z významnějších vývozních trhů ve světě. Pokud jde o služby, činí obchodní přebytek EU s Koreou 3,3 miliardy eur. Vývoz dosáhl v roce 2007 hodnoty 7,2 miliardy eur a dovoz 3,9 miliardy eur.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data