Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EU a Jižní Korea podepsaly dohodu o volném obchodu

EU a Jižní Korea podepsaly dohodu o volném obchodu

15.10.2009 17:51
Autor: mediafax

BRUSEL (MEDIAFAX) - Zřejmě nejdůležitější dohodu o volném obchodu, která kdy byla uzavřena mezi Evropskou unií a třetí zemí, podepsala ve čtvrtek komisařka EU pro obchod Catherine Ashtonová a korejský ministr obchodu Kim Jong-hoon. Informoval o tom Martin Stašek, mluvčí českého zastoupení Evropské komise.

Dohoda přináší nové obchodní příležitosti odhadem až za 19 miliard eur. Odstraní mezi oběma ekonomikami prakticky všechna cla, stejně jako mnoho dalších omezení. Díky ní se otvírají nové možnosti pro služby a investice. Dohoda také znamená výrazný pokrok v oblastech jako duševní vlastnictví, veřejné zakázky, politika hospodářské soutěže a udržitelný rozvoj.

„Pro EU je toto první dohoda o volném obchodu v jednadvacátém století, která vytváří úzké hospodářské vazby s jiným rozvinutým hospodářstvím. Otevře nové tržní příležitosti pro evropské společnosti působící ve službách, výrobě a zemědělství. Tato dohoda je zvláště důležitá s ohledem na současné hospodářské klima, neboť pomáhá v boji proti hospodářskému poklesu a vytváří nové pracovní příležitosti,“ řekla komisařka Ashtonová po podepsání dohody v Bruselu.

Pro Evropskou unii je jednou z hlavních výhod dohody rychlé odstranění cel z vývozu do Koreje, která dosahují 1,6 miliardy eur. Dohoda také řeší jiné významné překážky včetně předpisů a norem v průmyslových odvětvích, která jsou předmětem evropského zájmu, jako je automobilový a farmaceutický průmysl a odvětví spotřební elektroniky. „Vzhledem k tomu, že Korea učinila významné závazky v otázce liberalizace odvětví služeb, jako jsou telekomunikace, odvětví životního prostředí, právní, finanční a zásilkové služby, lze očekávat, že právě tato odvětví budou z dohody těžit nejvíce,“ uvedl Stašek.

Podepsání dohody o volném obchodu znamená, že jednání byla završena vytvořením závazného právního textu, který Evropská komise na začátku roku 2010 oficiálně představí členským státům EU. Poté, co tuto dohodu podepíše předsednictví EU a Evropská komise, bude předložena ke schválení Evropskému parlamentu. Bude-li schválena, měla by vstoupit v platnost ve druhé polovině roku 2010.

Hodnota obchodu se zbožím mezi EU a Koreou se v roce 2008 pohybovala kolem 65 miliard eur. EU má v současné době s Koreou pasivní bilanci obchodu se zbožím, přestože vývoj naznačuje, že korejský trh nabízí značný potenciál růstu. Například v letech 2005–2008 se objem prodeje automobilů z EU do Koreje, pokud jde o počet prodaných kusů, zvýšil celkem o 78 procent (o 39 procent v hodnotovém vyjádření). V oblasti chemických a farmaceutických výrobků, autodílů, průmyslových strojů, obuvi, lékařského vybavení, neželezných kovů, železa a oceli, kůže a kožešin, dřeva, keramiky a skla zaznamenává EU významný obchodní přebytek. Pokud jde o zemědělské produkty, představuje Korea pro evropské zemědělce, kteří zde dosahují prodeje v hodnotě přes jednu miliardu eur ročně, jeden z významnějších vývozních trhů ve světě. Pokud jde o služby, činí obchodní přebytek EU s Koreou 3,3 miliardy eur. Vývoz dosáhl v roce 2007 hodnoty 7,2 miliardy eur a dovoz 3,9 miliardy eur.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.12.2017
22:03Wall Street zakončila po Fedu nerozhodně, Caterpillar +4 %
20:23Janet Yellenová se loučí zvýšením sazeb Fedu. Dolar nad 1,1800 EURUSD
18:05Goldman prudce zvyšuje doporučení u učebnicového propadáku. Co se děje?
17:12Polský plán s Unipetrolem vytahoval Prahu do zeleného
17:07O2 odsouhlasila další dva roky zpětného odkupu vlastních akcií
16:24Dolaru pokazila vyčkávání na Fed nižší inflace  
15:21Unipetrol u historických maxim. Je správný čas na nabídku PKN a prodej akcií?  
14:47Jádrová inflace slábne. Zvýší pochybnosti Fedu?
14:32Prezident jmenoval menšinovou vládu Andreje Babiše
14:18STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:36Google je v Číně blokován. Centrum umělé inteligence tam ale otevře
11:47Jak nespravovat a neinvestovat státní peníze
11:16Rekordní měsíc Škody Auto táhly prodeje v Číně a východní Evropě
10:33Yellenová naposledy - dolar se připravuje na vyšší sazby  
9:15Rozbřesk: Čeká se na další růst sazeb Fedu a poslední vystoupení Janet Yellenové
8:58Evropské futures nerozhodné, čeká se na výsledek jednání Fedu  
8:33PKN Orlen chce získat nejméně 90 % v Unipetrolu. Nabízí 380 korun za akcii
6:31Fed, sazby a očekávání trhů. Situace se opakuje, říká Fidelity
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
8:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, m/m
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba