Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vláda projedná snížení podpory elektřiny ze slunečních zdrojů

Vláda projedná snížení podpory elektřiny ze slunečních zdrojů

13.11.2009 18:10
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Výkupní cena elektřiny ze slunečních elektráren by se podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) měla snížit, jelikož prosperující odvětví již nepotřebuje masivní dotační politiku. Novelu zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE), která snížení podpory fotovoltaických elektráren umožní, v pondělí projedná vláda.
 
Mluvčí MPO Tomáš Bartovský dnes ČTK sdělil, že Energetický regulační úřad (ERÚ) nyní stanovuje výkupní ceny pro jednotlivé kategorie OZE tak, aby byla dosažena patnáctiletá návratnost investice včetně přiměřeného zisku. Zákon zároveň stanovil maximální meziroční snížení výkupních cen elektřiny z OZE o pět procent, což má zabránit kolísání cen.

"Za poslední roky došlo příchodem nových technologií a rychlou expanzí výroby solárních článků k nečekaně prudkému poklesu investičních nákladů až o 40 procent u fotovoltaických elektráren. Důsledkem uplatnění omezení pětiprocentního poklesu tak bylo, že doba návratnosti se snížila na osm až deset let a dále klesá," upozornil Bartovský.

Podpora pro fotovoltaické zdroje nyní podle Bartovského výrazně překračuje patnáctiletou návratnost. Kvůli tomu investice do slunečních elektráren prudce rostou, a to na úkor ostatních OZE. "Shodou náhod je tak mezi všemi OZE silně upřednostňován zdroj s nejvyššími náklady. Výsledkem je relativní diskriminace ostatních OZE v soutěži s fotovoltaikou, narušení optimální struktury vývoje OZE pokřivenými cenovými signály a počínající expanze objemu křížových dotací a tedy ceny elektřiny pro spotřebitele v Česku," uvedl Bartovský.

Novela počítá s tím, že maximální povolené snížení výkupních cen o pět procent by nemělo platit pro ty druhy OZE, u kterých je v roce, v němž se o novém stanovení výkupních cen rozhoduje, dosaženo návratnosti investic kratší než 11 let. "MPO a ERÚ navrhují poprvé postupovat podle novely při stanovení výkupních cen na rok 2011, čímž zůstane zachován současný režim podpory pro všechny projekty, které jsou ve stadiu reálné přípravy a nedojde k ohrožení probíhajících investic," uvedl Bartovský.

Při zachování současného stavu by v příštím roce fotovoltaické zdroje prodražovaly cenu jedné megawatthodiny elektřiny o více než 50 korun. V dalších letech by tento příspěvek podle MPO dramaticky vzrostl. Výše výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky je téměř 13 korun za kilowatthodinu, zatímco tržní cena elektřiny se pohybuje kolem dvou korun.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data