Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
JPMorgan koupí za miliardu liber 50 % v JPMorgan Cazenove

JPMorgan koupí za miliardu liber 50 % v JPMorgan Cazenove

23.11.2009 10:03
Autor: Petr Kováč

Minulý týden se konečně potvrdily neoficiální zprávy o odkupu zbývajících 50 % v JV JPMorgan (42,46 USD, -0,21%) Cazenove ze strany JPMorgan (celá zpráva zde). Společný podnik ustavený v roce 2004 se ukázal jako super úspěšný projekt spojení Cazenove – britské investiční banky se 190letou historií - s JPMorgan – giganta z Wall Street. Celá transakce má velikost přibližně 1 miliardy GBP, přičemž 740 milionů GBP bude směřovat stávajícím či předchozím zaměstnancům JPMorgan Cazenove. Zaměstnanci JP Morgan Cazenove jsou totiž pro úspěšnost společnosti jednoznačně tím nejdůležitějším aktivem, a proto budou v rámci transakce po zásluze odměněni. JPMorgan Cazenove totiž potvrdila i ve velice turbulentních dobách finanční krize své výsadní postavení jakožto poradce pro britské firmy. Z tohoto důvodu hodnota zmíněného 50% podílu vzrostla z přibližně 450 milionů GBP (ocenění v roce 2005 krátce po složení) na aktuální valuaci 1 miliardy GBP při odkupu zbývajících 50 %. Transakce je tedy oceněna na úrovni 16násobku průměru zisků za poslední dva roky (2008 a 2009). Jméno Cazenove však rozhodně nezmizí ze světa investičního bankovnictví. Přestože se JPMorgan stane 100% vlastníkem, ponechá toto jméno beze změny, neboť “ochranná známka” má pro další úspěšné fungování společnosti nebývalou hodnotu a to i přesto, že JPMorgan není samo o sobě rozhodně špatné jméno.

Čtěte další sloupky autora:

V rámci této transakce se ukazuje, že základní atributy investičního bankovnictví – důraz na reputaci, vysokou profesionalitu a motivaci zaměstnanců, mají klíčovou úlohu při budování a rozvíjení úspěšných investičních bank a to i v období, kdy se celý sektor utkává s jednou z nejhorších krizí světové ekonomiky. Vedle parametrů ocenění transakce jsou hlavním tématem zaměstnanci, kteří se svým angažmá v JPMorgan Cazenove zasloužili o takto úspěšnou transakci. Stávající předseda představenstva JPMorgan Cazenove – p. David Mayhew zůstává ve své pozici a ani drtivá většina jeho kolegů nemusí přemýšlet o novém zaměstnání. Jména bankéřů – hvězd - jsou skloňována v superlativech a ve zprávách o transakci jsou připomínány jejich nejúspěšnější projekty. Jedná se například o Hugo Baringa – výkonného ředitele, který se podílel na velice úspěšných mandátech v oblasti médií a mezi jehož klienty patří jména jako např. Reuters, Taylor Nelson Sofres nebo BSkyB. Dalšími hvězdami jsou Adam Bret, Ian Hannam, Alan Carruthers nebo Charles Harman. Jako drobné připomenutí „české stopy“ může být to, že se poslední dva jmenovaní podíleli na přípravě a realizaci IPO společnosti NWR (171,01 CZK, 0,90%) (na které měla Patria pozici vedoucího managera na českém trhu) a Charles Harman – odpovědný za Corporate Finance v JPMorgan Cazenove byl v minulosti členem dozorčí rady Patria Finance. Takže mu můžeme tímto alespoň na dálku pogratulovat.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data