Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
S&P snížila výhled na udržení ratingu Španělska, evropské akcie nabírají ztráty

S&P snížila výhled na udržení ratingu Španělska, evropské akcie nabírají ztráty

9.12.2009 15:53
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Ratingová agentura Standard & Poor’s dnes poslala evropským akciovým trhům další negativní šok v podobě snížení výhledu na udržení ratingového hodnocení Španělska na stupni „AA+“ z dlouhodobého a „A-1+“ z krátkodobého pohledu na „negativní“ z dosavadního „stabilní“. Ratingové stupně prozatím beze změny potvrzuje. Evropský akciový benchmark DJ Stoxx 600 reagoval okamžitým obratem z plus tří desetin až na aktuálních -0,8 procenta. Ztrácejí také národní indexy, francouzský CAC40 -0,6 %, německý DAX -0,55 %, britský FTSE100 -0,3 %.

Stoxx600_španělsko

Agentura S&P , která v lednu tohoto roku srazila ratingové hodnocení země iberijského poloostrova na stávající “AA+” z předchozího “elitního AAA”, svůj krok komentovala “dlouhodobým a nezmírňujícím se zhoršováním stavu veřejných financí a delší než doposud očekávanou ekonomickou slabostí země ve srovnání s dalšími státy”, než s jakou agentura počítala při lednovém snížení ratingu a udělení výhledu.

“Podle našeho názoru redukce fiskálních a hospodářských nerovností španělské ekonomiky potřebují silná politická rozhodnutí,” uvádí mimo jiné S&P v komentáři. “Změna výhledu vychází z našich očekávání významně nižšího růstu HDP a významně vyšších fiskálních deficitů Španělska v relativním porovnání s dalšími zeměmi ve střednědobém horizontu, při absenci snahy o konsolidaci veřejných financí,” uvádí S&P jako argumenty pro zhoršení svého pohledu na rating země. Ze zprávy dále vyplývá, že jako zmírňující faktory proti ještě horšímu pohledu na stav státní kasy a ekonomiky Španělska působí členství země v EU, poskytující stabilitu měnové politiky a úrokových sazeb a relativně diverzifikovaná ekonomika, která prozatím zajišťuje schopnost Španělska financovat rychle rostoucí vládní dluh, jenž je agenturou S&P prognózován na úrovni 67 procent HDP v roce 2010.

Růst ekonomiky Španělska bude podle S&P v příštích letech dále srážet vysoká zadluženost privátního sektoru (177 % HDP roku 2009) a vysoce nepružný trh práce.

Udělení negativního výhledu podle agentury Standard & Poor’s předznamenává možné snížení ratingu Španělska v příštích dvou letech. Toto riziko může podle ratingové agentury odeznít, pokud vláda odprezentuje a uskuteční konkrétní kroky k ozdravění veřejných financí země.

(Zdroj: Standard&Poor’s, Bloomberg, Stoxx600)


Váš názor
  •  
    9.12.2009 16:25

    Další "jobovka", jsem zvědav na zítřek.
    Homo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data