Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fischer: Vláda rozhodla o vázání části výdajů kvůli udržení rozpočtového schodku

Fischer: Vláda rozhodla o vázání části výdajů kvůli udržení rozpočtového schodku

18.1.2010 17:41
Autor: Redakce, Patria Online

Česká vláda dnes na svém zasedání rozhodla, že všechny resorty budou muset do poloviny roku vázat pět procent všech prostředků. Po zasedání vlády o tom informoval premiér Jan Fischer s tím, že mimo toto nařízení je ministerstvo obrany a zemědělství vzhledem k tomu, že obě ministerstva již udělala řadu škrtů a své výdaje výrazně omezila, proto se jich vázání prostředků týkat nebude.

Vláda se také rozhodla vázat jedno procento v objemu platů státních úředníků. Kabinet by tímto způsobem měl ušetřit 5,8 miliardy korun. 20. května má ministr financí Eduard Janota vystoupit s analýzou, zda je možno tyto prostředky uvolnit nebo je nadále vázat. Jde o reakci na prosincové schválení verze rozpočtu, která v důsledku navyšuje původně kalkulovaný schodek na úrovni 5,3 procenta HDP či 163 miliard korun na 5,7 procenta hrubého domácího produktu.

Premiér Jan Fischer již krátce po schválení rozpočtu na letošní rok přišel s prohlášením, že čtyři miliardy korun ze státního rozpočtu bude vláda do pololetí vázat a další 3,1 miliardy úplně ušetří. S plánem, jak tohoto dosáhnout, měl přijít ministr financí Janota do 10. ledna. Ještě před pár dny však nebylo jasné, zda již nějaká jednání s jednotlivými resorty proběhla či nikoli. "V úhrnu toto opatření přinese 5,8 miliardy korun, kterými jsme se zavázali sanovat minimálně čtyři miliardy korun, které vyplývají ze změn přijatých sněmovnou," uvedl premiér.

Situaci zkomplikoval i fakt, že podobu oficiálního vládního usnesení má pouze slib vázat čtyři miliardy do pololetí letošního roku. Premiérův slib na úsporu 3,1 miliardy korun však zazněl pouze v jeho projevu. V žádném oficiálním materiálu se neobjevil. "Pokud premiér prohlášení o zmiňovaném objemu prostředků učinil, nejde samozřejmě o právní závazek. Je dále otázkou, nakolik jde vůbec v tomto případě o politický závazek, neboť představa o potřebných úsporách se neustále vyvíjí podle stavu ekonomiky a na to navazujících příjmů veřejných rozpočtů. Premiérem zmiňované číslo zřejmě pouze vázalo na momentální odhad potřeby dalších úspor," uvedla již dříve tisková mluvčí Legislativní rady vlády Simona Cigánková.

Schodek se prohloubil v loňském roce v návaznosti na pád ekonomiky do recese a zaostání plánovaných rozpočtových příjmů za skutečností. Ministr financí Eduard Janota 4. ledna uvedl, že schodek veřejných financí dosáhl v roce 2009 úrovně 7 procent HDP. Rozpočet na letošní rok počítá s příjmy zhruba 1,022 bilionu a výdaji 1,185 bilionu korun. Vláda ho sestavila se schodkem zhruba 163 miliard korun, což představovalo podíl 5,3 procenta na HDP. Poslanci levice ovšem při schvalování rozpočtu vládou předložený návrh změnili. Přes nesouhlas kabinetu prosadili miliardy korun navíc na sociální služby, platy státních zaměstnanců a na dorovnání přímých plateb zemědělcům. Další návrhy, které by zatížily státní finance, jsou na programu lednového jednání sněmovny. ČSSD se na lednové schůzi sněmovny pokusí například prosadit, aby byla nemocenská vyplácena i v prvních třech dnech, aby byla mateřská dorovnána na loňskou úroveň a také takzvaný 13. důchod. Největší šanci má mateřská, kterou kromě levice podporují i lidovci.

(Zdroj: Bloomberg, čtk, mediafax)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data