Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
PGE - Polsko spěchá se zavedením jádra; od 2020 povolenky, energetika potřebuje obnovu

PGE - Polsko spěchá se zavedením jádra; od 2020 povolenky, energetika potřebuje obnovu

22.01.2010 10:27
Autor: ČTK

Varšava (zpravodajka ČTK) - Polsko, které naprostou většinu elektrické energie vyrábí z uhlí, spěchá se zavedením jádra. Největší polská energetická společnost PGE, která má projekt realizovat, plánuje první jadernou elektrárnu uvést do provozu v roce 2020. Poláci v současnosti se zavedením jaderné energie spíše souhlasí; ty, u nichž vzbuzuje obavy, chce vláda o výhodách jaderné energie začít ještě letos přesvědčovat prostřednictvím informační kampaně.

"Po roce 2020 si firmy budou muset kupovat emisní povolenky," řekla ČTK vládní pověřenkyně pro jadernou energetiku Hanna Trojanowská. Pro zastaralé elektrárny v Polsku, které 95 procent elektřiny vyrábějí z uhlí, to bude představovat obrovskou zátěž. Polsko také v rámci zvýšení své energetické bezpečnosti potřebuje diverzifikovat zdroje, z nichž elektřinu vyrábí. Trojanowská zavedení jádra považuje za největší projekt v historii polské energetiky.

O strategii zavedení jaderné energetiky by polská vláda mohla rozhodnout koncem letošního roku. Do té doby musí připravit potřebnou legislativu a mít vybraných několik míst, kde by mohla jaderná elektrárna vyrůst, konečné slovo ale bude mít PGE. Ministerstvo hospodářství již zveřejnilo seznam 28 možných lokalit. Je mezi nimi i Žarnowiec na severu země, kde se v 80. letech již se stavbou jaderné elektrárny začalo. Nicméně katastrofa v Černobylu a politické změny v roce 1989 vedly k tomu, že projekt spadl pod stůl.

O dvacet let později se Polsko potýká s nedostatkem odborníků v oboru jaderné energetiky. "Po generaci, která se zabývala stavbou atomové elektrárny v Žarnowci, zůstala dost velká mezera," posteskla si Trojanowská. "To jsou lidé, kteří v energetice už nepracují nebo jsou v důchodu," dodala. Její úřad proto loni začal se školením odborníků, kteří budou na vysokých školách vyučovat budoucí jaderné experty.

PGE podle současných plánů chce v budoucnu postavit dvě jaderné elektrárny o celkovém výkonu 6000 megawattů. Náklady na jeden megawatt jsou podle údajů listu Rzeczpospolita 3,5 milionu eur (asi 91,4 milionu korun). PGE nyní jedná s energetickými společnostmi, které mají zájem s ní spolupracovat. V listopadu memorandum o spolupráci podepsala s francouzskou EDF, což ale neznamená, že se tato společnost musí stát partnerem polské firmy při realizaci investice. Memorandum vedení PGE umožňuje, aby analyzovalo možnosti využití jaderné technologie daného partnera a náklady s tím spojené. Tento dokument by s PGE podle Rzeczpospolité mohly podepsat také americké společnosti GE a Westinghouse nebo jihokorejská Korea Electric Power Corporation.

Trojanowská připouští, že polská společnost je ohledně zavedení jaderné energetiky rozdělená. Se zavedeném jaderné energetiky souhlasí podle zářijového průzkumu veřejného mínění institutu CBOS 50 procent dotázaných, 40 procent je proti. Podle Trojanowské je na straně odpůrců atomu hodně lidí, kteří o něm nemají dostatek informací. Vláda plánuje ještě letos zahájit osvětovou kampaň. Pro její první, tříletou fázi, na to vyčlenila 40 milionů zlotých (asi 255,4 milionu korun). "Předpokládáme, že díky informacím se zvětší povědomí o tomto tématu a zmenší se tak počet lidí, kteří se jaderné energie obávají," řekla Trojanowská.

Největší podíl, více než tříčtvrtinový, na celkové výrobě energii má atomová energie ve Francii. Na Slovensku je to více než polovina, v Česku necelá třetina.


Váš názor
 • Slovensko polovina
  22.01.2010 12:56

  Slovensko polovina z Jadra ? To se mi nezdá...
  Warcz
Aktuální komentáře
29.11.2020
16:08FT: Zelené zlato, aneb udržitelnost je velký byznys pro spotřební značky
9:21Víkendář: Jednoduché vylepšení trhu nemovitostí?
28.11.2020
16:07Project Syndicate: Globální pozornost věnovaná nízkopříjmovým zemím musí vytrvat
9:06Víkendář: Tahle rally na bitcoinu je jiná
27.11.2020
20:01Zkárcené obchodování nahrálo technologiím  
17:19Závěr týdne navazuje na pozitivní vývoj, akcie a euro sílí  
17:19BTC, brambory a hodnota peněz
16:47Británie chce omezit technologické giganty
14:30The Economist: Polsko a Maďarsko dostaly od EU lekci fyziky
14:18EUC a.s. - informace o úrokové sazbě na sedmé úrokové období dluhopisu EUC VAR/22, ISIN CZ0003517724
12:57Perly týdne: Akcie z paniky do euforie, rotace do Evropy a u nás metráková zlatá mince
12:16Ekonomická nálada v eurozóně poprvé za sedm měsíců klesla
12:07Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
11:22Jak si nejsnáze začít odkládat na své sny? S chytrým robotem indigo a teď i odměnou 500 korun
10:55Ropa atakuje 50 USD/barel a vyhlíží zasedání OPEC+  
9:55Trump naznačuje předání moci, ČNB varuje, trhy však zůstávají většinou v klidu  
9:12Rozbřesk: ČNB se nelíbí reforma daní. Přinese rychlejší růst sazeb?
8:49Českých 100 nejlepších: Škoda Auto před ČEZ a Kooperativou
8:48Začátek obchodování by v Evropě mohl být opatrný, S&P potvrdila rating ČEZu  
5:52Bankovní dividendy čekají na verdikt, Evropa ale nemá žádné jasné východisko

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  Nebyla nalezena žádná data