Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína „chladí“ trh s nemovitostmi, nutí banky ke zdražování hypoték

Čína „chladí“ trh s nemovitostmi, nutí banky ke zdražování hypoték

2.2.2010 12:07

Čínská vláda zareagovala na hlasy varující před nafukující se bublinou na tamním realitním trhu a nařídila bankám, aby zvýšily úroky u hypoték a požadovaly větší počáteční krytí takovýchto investic, uvedla dnes agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje.

Regulátor čínského bankovního trhu varoval bankovní instituce před riziky spojenými s „horkými penězi“ tekoucími na realitním trhu a nakázala jim zvýšit požadavky na krytí a úrokové sazby. Navíc pokud banka nabude dojmu, že pokud žadatel o hypotéku hodlá výsledek transakce využít k „investičním či spekulačním“ účelům, musí bankovní dům poskytnutí takovéhoto úvěr odmítnou, uvedl zdroj s tím, že se regulátor "rozhoupal" k jednání kvůli rostoucímu počtu nesplácených hypoték v Číně.

Obrovská čínská kapitálová injekce, která loni vlila na vysychající úvěrové trhy 1,4 bilionu dolarů volných prostředků, zažehla boom na trhu s nemovitostmi. Číňané začali skupovat nemovitosti nejen na domácím trhu, kde ceny v 70 největších čínských městech rostla v prosinci nejrychlejším tempem za posledních 18 měsíců, ale zvýšila se poptávka i po realitách například ve Spojených státech.

Spolu s nevídaným růstem cen čínských nemovitostí se začaly množit zdvižené prsty odborníků varující před neudržitelností situace. Jeffrey Miron, profesor ekonomie na Harvard University, již v polovině ledna uvedl, že „je jisté, že se v čínské ekonomice nachází bublina a její existence bude ještě nějaký čas pokračovat, pokud ovšem vláda nepřikročí k razantnějším krokům.“

Čínská centrální banka již v lednu ve snaze zkrotit bující úvěrový trh v lednu poprvé od roku 2008 přistoupila ke zvýšení požadavků na rezervy bank a vyslala tak první jasný signál o utahování měnové politiky. Miron však přesto varoval, že kroky, které Čína ve snaze zabránit vzniku bublin provedla, ani zdaleka nepostačují. „Do ekonomiky stále proudí velký objem nových úvěrů, podporuje se „mentalita vlastnictví domů“ a dopad utažení měnové politiky byl velmi malý,“ uvedl tehdy.

Akciový trh současné kroky čínského regulátora zřejmě bere jako razantní zakročení proti tvorbě bubliny na trhu s nemovitostmi, jelikož šanghajský index sledující realitní společnosti v rámci dnešního obchodování propadl na své 9měsíční minimum.

(Zdroj: AP, Bloomberg, CNBC)


Váš názor
  • Bublifuk
    2.2.2010 15:30

    Jak je vidět, čínský regulátor si bere "Poučení z krizového vývoje (v USA)" k srdci a koná. Jen jestli již není příliš pozdě. V každém případě bude velmi zajímavé sledovat, jaké analogie, případně rozdíly nalezneme ve vývoji, když se čínský realitní trh zhroutí. Je třeba ovšem doufat, že evropské banky jen přihlížejí a neházejí peníze do černé díry.
    DeGuise
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC