Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Statistiky: Firmy nesplácejí 112 miliard

Statistiky: Firmy nesplácejí 112 miliard

10.03.2010 8:17
Autor: mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Objem nesplácených úvěrů v průmyslu se za poslední dva roky více než zdvojnásobil. Uvádí to středeční deník E15.

Zatímco v lednu 2008 dlužily firmy bankám 90 a více dnů po splatnosti celkem 49,1 miliardy korun, letos v lednu to podle statistiky České národní banky bylo už 112 miliard.

Největší podíl na nesplácených úvěrech mají zpracovatelský průmysl, obchod a podnikající domácnosti, na které krize dopadla nejvíce. Podle údajů ministerstva průmyslu loni zaznamenaly strojírenské podniky pokles výroby o 27 procent. Skláři, výrobci cementu a stavebních hmot spolu s hutnickými a slévárenskými podniky se propadli téměř o 24 procent.

Úpadek platební kázně v uvedených odvětvích potvrzují také inkasní agentury, které se zabývají správou a vymáháním pohledávek. „Výtěžnost pohledávek mimosoudním inkasem se proti minulému roku asi o patnáct až dvacet procent snížila a roste i počet nedobytných pohledávek,“ říká jednatel firmy Creditreform Cyril Mores.

V sektorech s podprůměrnou platební morálkou se tak zhoršuje přístup podniků k novým úvěrům. Banky totiž neposuzují žádosti o půjčku podle situace konkrétní firmy, nýbrž právě podle stavu celého sektoru. Podle šéfa České bankovní asociace Josefa Taubera je to logické. „Jsou sektory, u kterých je výhled na dlouhodobý růst, což je například energetika či dobývání nerostů, sektor finančních služeb se trochu zhoršil. Málo půjček jde do turistiky, hotelů, automobilového průmyslu či strojírenství, které jsou v problémech,“ uvedl.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.05.2025
10:06Víkendář: První měkké přistání v historii USA a nejhorší makroekonomická politika prezidenta v historii
09.05.2025
22:01Zámořské indexy uzavřely týden bez větších změn  
17:24Ziskové žně
17:16Trump jako zastánce otevřených trhů? Wall Street ani tak neudržela úvodní zisky  
16:06Hartnett: Růst amerických akcií končí, dejte přednost dluhopisům
14:24Německé banky se připravují na boom v obranném sektoru
13:48Komerční banka, a.s.: Zápis z Valné hromady KB konané dne 24.4.2025
12:31Perly týdne: Asijská krize naruby
12:03Trhy mají snížení cel za hotovou věc. Amerika před jednáním s Čínou odkryla karty  
10:58Ohnsman: Muskovi dochází nápady na záchranu Tesly. Jaké jsou její akciové alternativy?
10:09Trumpova obchodní dohoda: Britské vozy v USA za nižší clo, americké automobilky protestují
10:04Růst maloobchodních tržeb v Česku: Internetové prodeje a pohonné hmoty na vzestupu
9:16Rozbřesk: NBP sice srazila sazby o 50 bps, ale na další agresivní redukce to nevypadá
9:07Čínský vývoz v dubnu rostl více, než se čekalo, vývoz do USA ale klesl
8:51Nový papež, obchodní dohody a úleva pro emisní normy. Evropské futures jsou v zeleném  
6:06Barro: Fiskální výdaje ekonomice příliš nepomohou, ale lze je zaplatit inflací
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"
15:08Obchodní bitva začíná. Evropská komise zahajuje konzultace o opatřeních proti americkým clům u WTO

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data