Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Prunéřov nesplňuje technologické požadavky, tvrdí ekologičtí aktivisté na základě zprávy DNV

Prunéřov nesplňuje technologické požadavky, tvrdí ekologičtí aktivisté na základě zprávy DNV

18.3.2010 15:45
Autor: mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Podle zprávy expertů z norské firmy Det Norske Veritas (DNV) má ministerstvo životního prostředí všechny argumenty, proč nepovolit ČEZu obnovu elektrárny Prunéřov. Projekt nesplňuje požadavky na nejlepší dostupnou technologii, informovalo o tom ve čtvrtek Mediafax hnutí Greenpeace.

"Projekt předložený společností ČEZ nesplňuje požadavky na nejlepší dostupnou technologii, a to hned ve dvou oblastech. Zaprvé použitá technologie nedosahuje požadované čisté termální účinnosti 42 procent (ČEZ deklaruje účinnost 39 %) a dále překračuje požadovaný emisní limit pro oxid uhelnatý (požadovaný limit je 200 mg/Nm3, ČEZ počítá s emisemi 250 mg/N m3)," stojí ve zprávě.

V případě emisí oxidu uhličitého posudek upozornil na to, že emise CO2 budou o 205 tisíc tun ročně vyšší, než v případě použití nejlepší dostupné technologie se stejným instalovaným výkonem, což představuje 6,15 miliónů tun oxidu uhličitého za předpokládanou dobu 30ti let provozu zařízení.

Odborníci tak jednoznačně odmítli argument ČEZu, že použití nejlepší dostupné technologie by ohrozilo zásobování teplem pro desítky tisíc lidí v Kadani a Klášterci. DNV poukázalo na skutečnost, že nadkritické bloky se běžně ve světě pro zásobování teplem používají. Ve zprávě však také stojí, že v případě nyní opravované elektrárny Tušimice nebyl pro ČEZ problém pojistit dodávky tepla výstavbou záložní plynové kotelny a že by především mohla v budoucnu sloužit jako záložní zdroj tepla pro Kadaň a Klášterec právě elektrárna Tušimice, které je od Prunéřova vzdálená pouhých osm kilometrů.

"Vzhledem k tomu, že ministr Dusík v lednu veřejně oznámil, že se bude výsledky zprávy DNV při svém rozhodnutí o Prunéřovu řídit, nedovedeme si představit, že by dnes na odpolední tiskové konferenci oznámit jiné než negativní závěrečné stanovisko EIA. Opačným postupem by pan ministr popřel nejen své předchozí sliby a drsně pošlapal program strany, kterou byl do vlády nominován, ale i většinu dostupných odborných argumentů," uvedl za Greenpeace Jan Rovenský.

Z posudku dále vyplývá, že dosavadní proces posuzování vlivů na životní prostředí (EIA) probíhal v souladu se zákonem, nicméně je v rozporu s procesem dobré praxe, protože bez podrobnějšího zdůvodnění nebyly posouzeny jiné varianty, než kterou prosazuje ČEZ.

Podle zelených lze na základě těchto argumentů, ale i jiných dalších studií požadovat po ČEZu, aby projekt přepracoval a při modernizaci použil nejlepší dostupnou technologií, jak požaduje zákon o integrované prevenci.

"Není důvod, aby v Česku stála špinavá elektrárna s technologií 80. let 20. století, navíc za situace kdy se čtvrtina vyprodukované energie z Česka vyváží," řekl šéf zelených Ondřej Liška a dodal, že ČEZ by se měl konečně zachovat zodpovědně ke zdraví Čechů, projekt stáhnout a přepracovat.


Váš názor
  •  
    18.3.2010 17:18

    Jak je možné že zprávu DNV zveřejňuje Greenpeace?
    sujo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data