Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fischer: Krize názorně odhalila neexistenci shody na otázkách přesahujících volební období

Fischer: Krize názorně odhalila neexistenci shody na otázkách přesahujících volební období

23.3.2010 13:17
Autor: mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Premiér Fischer očekává v tomto roce pokles spotřeby domácností. Řekl to v proslovu k delegátům Evropského bankovního a finančního fóra.

Osmnáctý ročník Evropského bankovního a finančního fóra zahájil guvernér České národní banky (ČNB) Zdeněk Tůma. Podle šéfa české centrální banky se situace v ekonomice proti loňsku změnila, deflace přestala být hrozbou, ovšem je podle něj nutné věnovat se dlouhodobým a přitom systematicky neřešeným problémům, například strukturálnímu deficitu. Guvernér ČNB rovněž uvedl, že rezervy bank na špatné úvěry rostou adekvátně jejich pokrytí a tuzemský bankovní systém není v ohrožení.

Poté k delegátům promluvil předseda české vlády Jan Fischer, který se soustředil na morální hazard a problematičnost deficitního financování státních výdajů. "Odmítněme deficitní rozpočty jako něco nevyhnutelného," vyzval Fischer. "Jsem hluboce přesvědčen, že nestačí diskutovat pouze o odpovědnosti bankéřů. Odpovědnost politiků je mnohem větší. Nekontrolované utrácení musí být omezeno," zdůraznil premiér. Evropa podle Fischera nemluví jedním hlasem a na mezivládní úrovni neexistuje konsenzus o nutnosti a přínosech regulace.

Na otázku, jaké očekává výsledky voleb a jaký bude následný vývoj ekonomiky Fischer odpověděl, že první obětí krize a recese jsou prognostici. Premiér očekává mírný růst tlak na růst nezaměstnanosti, ta vystoupí nad deset procent. Bude podle něj velmi obtížné vypracovat rozpočet na rok 2011. Tlak na dodržení konvergenčních kritérií způsobí, že půjde o ještě náročnější úkol, než bylo sestavení rozpočtu na letošek.

Premiér zmínil učebnicovou poučku, která říká, že krizi nejdřív pocítí podniky, což má bezprostřední vliv na rozpočet. Teprve v druhé vlně jsou zasaženy domácnosti. Loni v ČR HDP poklesl o 4,2 procenta, ovšem spotřeba domácnosti narostla o 1,2 procenta. Předpovědi pro letošek očekávají růst HDP, na druhé straně je očekáván pokles spotřeby domácností. Zotavení se budou nejdříve těšit podniky, domácnosti si polepší později. Půjde o bolestivý vývoj, míní Fischer.

Fischer připomněl, že jeho vláda má výjimečně dlouhé trvání. Při jejím konstituování se nepočítalo s tím, že bude úřadovat celou čtvrtinu volebního období. Na dotaz, zda by podobné uspořádání doporučil jiným státům řekl, že obecně řečeno, existence nepolitické vlády je nevýhoda, řekl premiér. Vlády podle něj mají vzejít z vůle voličů.

Fischer krátce shrnul působení své vlády. „Děláme co dokážeme ke zlepšení politické kultury, ke kultivaci našich partnerů,“ řekl a zdůraznil, že se snaží vytvořit přátelské prostředí.

„Velkou výhodou naší vlády je předpověditelnost. Co je řečeno v pondělí, platí i v pátek. To považuji za důležité,“ dodal Fischer.

Krize podle něj názorně odhalila neexistenci shody na otázkách přesahujících délku volebního období. Fischer jmenoval penzijní a zdravotní systém, oblast vědu a výzkum, terciální vzdělávání a zlepšení státních služeb.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data