Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Velká Británie: Revize HDP za 4Q mírně vzhůru díky službám a stavebnictví

Velká Británie: Revize HDP za 4Q mírně vzhůru díky službám a stavebnictví

30.03.2010 11:30
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Britská ekonomika rostla ve čtvrtém čtvrtletí rychleji, než se původně čekalo. Statistický úřad země dnes uvedl, že hrubý domácí produkt ve srovnání s předchozím kvartálem stoupl podle konečných údajů o 0,4 procenta, přičemž údaje poskytnuté v únoru hovořily o 0,3% růstu. Meziročně ekonomika klesla o 3,1 procenta proti předchozímu odhadu 3,3% poklesu. Za celý rok 2009 se britský HDP snížil o 4,9 procenta po růstu po 0,5 procenta v roce 2008. Britská libra po zveřejnění údajů obchodovala na hladině 1,5065 USD/GBP, aktuálně proti dolaru obchoduje poblíž úrovně 1,5055 USD/GBP.

K pozitivní revizi směrem vzhůru přispěl zejména lepší výkon sektoru služeb a dále stavebnictví a zemědělství. Pozitivně k růstu přispěla hrubá tvorba kapitálu v rozsahu 0,3 procenta, vládní výdaje a výdaje domácností shodně po 0,2 procenta.

Britská ekonomika klesala šest čtvrtletí za sebou, což byla nejdelší nepřerušená vlna poklesu od začátku měření v roce 1955. Dosavadní recese tak byla mnohem horší než předchozí recese z počátku 80. let a 90. let minulého století. HDP se za 18 měsíců recese propadl o šest procent a hodnota ztracené produkce dosáhla 100 miliard liber (2,8 bilionu Kč). Propuštěno bylo 1,3 milionu osob a nezaměstnanost stoupla na 7,9 procenta.

Britské úřady dnes rovněž publikovaly data o vývoji běžného účtu platební bilance. Jeho deficit se ve 4Q09 snížil na 1,7 miliardy liber z předchozích -5,9 mld. GBP při očekávání poklesu o 5,1 mld. GBP. Jeho úroveň na 0,5 procenta HDP je nejnižší od prvního čtvrtletí roku 2008. Data ukazují, že schodek v obchodě se zbožím a službami byl kompenzován zdvojnásobením přebytku investičních příjmů na 10,5 miliardy liber.

(Zdroj: Bloomberg, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.12.2025
22:03Nvidia v čele růstu, Čína znovu ve hře, aneb AI příběh pokračuje  
17:16Míří na trh další překvapení?
15:51Cena stříbra poprvé v historii přesáhla 70 dolarů za unci
15:26Historický milník: Měď vystřelila nad 12 tisíc dolarů, cla převracejí trh vzhůru nohama
15:19Růst ekonomiky USA ve třetím čtvrtletí překvapivě zrychlil na 4,3 procenta
14:12Intel má za sebou rušný rok. Akcie vzrostly o desítky procent, k oživení foundry byznysu ale stále nedošlo
12:40Bloomberg Intelligence: Zisky průmyslu v Evropě porostou příští rok dvakrát rychleji než letos  
11:54Důvěra v českou ekonomiku se v prosinci snížila mezi podnikateli i spotřebiteli
11:52Novo roste díky schválení léku, japonský jen na slovní intervenci. Evropské akcie jsou na tom smíšeně  
11:00Rozbřesk: Atakoval americký růst v uplynulém čtvrtletí čtyři procenta?
10:53MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení o výplatě výnosu podřízených Tier 2 dluhopisů
9:46Pilulka na hubnutí od Novo Nordisku dostala v USA zelenou
8:41Google na nákupech, pilulka Wegovy na cestě na americký trh, evropské futures převážně v zeleném  
6:13Eisman: Trhy dnes neřídí Fed, klíčem je budoucnost AI
22.12.2025
22:00Akciové indexy v USA opět rostou směrem k novým maximům  
17:11Trhy se těší na zrychlení americké ekonomiky…
15:15Jan Čermák: Technologie táhnou ekonomiku USA, ale politická rizika zůstávají
13:43Přijde po Trumpově obchodní bouři klid na obzoru, nebo další otřesy?
12:52RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
12:46RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data