Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šéf VIGu Geyer: Erste Bank a VIG si vzájemně pomohou vylepšit kapitál

Šéf VIGu Geyer: Erste Bank a VIG si vzájemně pomohou vylepšit kapitál

6.4.2010 13:08
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Největší rakouská bankovní skupina Erste Group a největší rakouská pojišťovací skupina Vienna Insurance Group si navzájem pomohou k vylepšení kapitálové úrovně. Uvádí to Handelsblatt s odkazem na předsedu představenstva a CEO pojišťovny VIG Güntera Geyera.

VIG plánuje v následujících týdnech za účelem navýšení kapitálu „kombinovanou výpůjčku“ až do rozsahu 250 milionů eur, tedy přibližně 6,3 miliardy korun. Podporu má VIG získat od spřátelených bank, z nichž tou hlavní je Erste Bank. Tato podpora však nebude jednostranná. VIG avizoval svoji ochotu odkoupit od Erste Bank v avizované emisi takzvaných Genussscheine (jsou papírem na pomezí akcií a dluhopisů a opravňují k podílu na zisku/ztrátě bez účasti na hlasovacích právech) balík v objemu od 200 milionů eur, tedy přibližně od pěti miliard korun. Další podrobnosti odmítly obě strany specifikovat. „Jednání v těchto věcech jsou ještě v běhu,“ reagoval šéf VIGu Geyer. „Spolupráce s VIG je dobrá,“ omezila své vyjádření mluvčí rakouské Erste Bank s tím, že obě strany odmítly spekulace tisku ohledně možného budoucího spojování obou finančních institucí do jedné. Pro Erste Bank je tento obchod jednou z cest k vylepšení jádrového kapitálového ukazatele Tier 1, které potřebuje s ohledem na své silné aktivity v regionu střední a východní Evropy a očekávaná byť pozvolněji, tak nadále pokračující selhání úvěrů v nejbližších měsících.

VIG zvýšil v roce 2009 zisk před zdaněním o 23 procent na 540 milionů eur a ke standardní dividendě 1,10 EUR přidal bonus 90 centů na akcii. V letošním roce chce VIG dále zvýšit zisk před zdaněním o meziročních 10 procent vedle pokračující úspory nákladů především růstem zisku v regionu východní Evropy, kde vidí růstové příležitosti v především v sektoru životního pojištění v Polsku a Maďarsku. Stagnaci naopak CEO pojišťovny očekává v západní Evropě.

Poznámku ke kapitálové úrovni Erste Bank obsahovala také poslední analýza banky Citi, která titul celkově radí koupit při cílové ceně 36 EUR (913 Kč). Citi uvedla, že pro rok 2012 očekává úroveň Tier 1 u Erste na 9,1 % při současných pravidlech Basel II, avšak 6,2 % při platnosti plných pravidel Basel III a 7,5 % při prosazení mírnější verze Basel III. Zdůraznila zároveň svůj „bearish“ pohled ohledně propadu kapitálové úrovně a na pohled trhu, který očekává přísnější, než v jejím nejhorším scénáři. Pozitivní pohledu se od Citi, stejně jako od Bank of America/Merill Lynch dočkal také VIG, který obě banky doporučují koupit s cíli 937 a 910 .

Erste Bank je aktuálně pokrývána 27 analytickými týmy se 13 doporučeními koupit, 10 držet a 4 prodat a průměrnou cílovou cenou 866,54 . VIG je pokrýván 14 analytickými týmy se čtyřmi doporučeními koupit a deseti držet. Průměrný cíl je posazen na 41,54 EUR, v přepočtu cca 1050 korun.

(Zdroj: Handelsblatt, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data