Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Greenspan o krizi: Pokud bychom chtěli brzdit, Kongres by na nás začal tlačit

Greenspan o krizi: Pokud bychom chtěli brzdit, Kongres by na nás začal tlačit

8.4.2010 11:19
Autor: Redakce, Patria.cz

Bývalý šéf Fedu Alan Greenspan včera uvedl, že pokud by Fed jako regulátor zkoušel jít proti tehdejšímu konsensu v oblasti vlastnictví nemovitostí, dostal by se pod tlak ze strany Kongresu. „Předpokládá se, že Fed je nezávislý, jsme ale výtvorem Kongresu … a pokud bychom bývali řekli, že se dostáváme do bubliny a že je třeba zpomalit, Kongres by řekl, že nemá ani ponětí, o čem hovoříme,“ uvedl ekonom. Podle něho fakt, že Fed umožnil chudým Američanům lehčí přístup k získání hypotéky, nezatlačil zemi do krize. Pomohla tomu Wall Street, která z úvěrů vytvářela neprůhledné cenné papíry.

"Předpokládá se sice, že Federální rezerva je nezávislý úřad, a tak to také do určité míry je, jsme však výtvorem Kongresu a kdybychom řekli, že míříme do bubliny a musíme to omezit, Kongres by řekl, 'nemáme ponětí, co to vykládáte'," řekl Greenspan.

Greenspan ve svém vystoupení odpovídal kritikům, podle nichž Fed selhal při regulaci hypoték pro ty, kteří si takové zadlužení nemohli dovolit. Z obřího množství těchto úvěrů se následně stala takzvaná toxická aktiva, která zamořila bilance bank a vyvolala krizi. Podle Greenspana Fed neměl žádnou pravomoc regulovat nebankovní instituce, které většinu těchto podstandardních hypoték vydávaly.

Cena na trhu nemovitostí, největší za několik posledních generací, byla způsobena nízkými sazbami. Byly to ale dlouhodobé hypotéční sazby, které tlačily ceny nahoru, ne sazby centrálních bank,“ uvedl Greenspan. Zopakoval také, že geopolitické události, jako byl pád Sovětského svazu a rozvoj Číny, pomohly zvýšit velikost globální pracovní síly, což zvýšilo růst a vytvořilo přebytek úspor, který vyústil ve snižování dlouhodobých sazeb. Ve zvyšujícím se stavu eufórie manažeři finančních institucí spolu s regulátory včetně Fedu nedokázali odhadnout velikost a vliv tržních rizik.

Greenspan také upozornil na to, že masivní poskytování hypoték chudším vrstvám mělo silnou politickou podporu, odmítl ale připustit, že by tato podpora vedla ke krizi, jak argumentuje řada ekonomů. Upozornil ovšem, že Kongres nutil Fed, aby zajistil, že hypotéky pro chudší budou dál růst a že odpor vůči takovému konsenzuálnímu politickému tlaku by byl marný.

Kromě bank, které šířily po finančním systému rizikové finanční inovace, měly podle Greenspana velkou odpovědnost za krizi ratingové agentury, které hodnotily rizikové hypotéky vysokými známkami a nedokázaly odhalit jejich nebezpečí. Kritici však poukazují na to, že to byly právě vládní regulační úřady, které umožnily bankám hodnotit rizikovost aktiv v bilancích na základě známek soukromých ratingových agentur, nikoli podle dobrozdání oficiálních institucí. Navíc hrozbu podstandardních hypoték ještě počátkem roku 2007 bagatelizovali podle doložených projevů vysocí činitelé Fedu v čele s Bernankem.

Pro prevenci budoucích krizí je podle Greenspana klíčová velikost kapitálu finančních institucí. Banky by podle jeho názoru také měly být financovány dluhopisy, které by se přeměnily na akciový kapitál v případě, že se velikost vlastního jmění sníží pod stanovenou hranici. To by omezilo problém tzv. „morálního hazardu“, protože by se snížil pocit, že vláda tyto instituce v případě problémů zachrání.

(Zdroj: CNBC, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data