Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rogers: Staňte se farmáři, bankéři ať zbankrotují; největším problémem je nyní Katla

Rogers: Staňte se farmáři, bankéři ať zbankrotují; největším problémem je nyní Katla

23.4.2010 18:12
Autor: Redakce, Patria.cz

Jim Rogers pro CNBC uvedl, že současná situace se podobá 30. letům minulého století, kdy se hněv veřejnosti podporovaný politiky a médii také obracel směrem k finančním institucím. Po třiceti letech, kdy byly finance centrem ekonomiky, tak nyní podle investora nastává přesun směrem k výrobcům zboží a finance se dostanou „pod všemožné útoky“. „Měli byste se tedy stát farmáři,“ radí Rogers. Mimo zemědělských komodit vlastní zlato, nyní by ale spíše nakupoval stříbro, které je vzhledem k historickým standardům levnější; nicméně své zlato neprodává.

Rogers má za to, že systematické riziko nyní leží ve vládním zadlužení, ne ve finančních institucích. Pozornost by se tedy měla zaměřit tímto směrem a ne k bankéřům, kteří „již měli zbankrotovat a příště bychom jim to skutečně měli umožnit“. Podobný názor má investor na Řecko, které „je v bankrotu a mělo by být necháno, ať zbankrotuje, protože by to vyčistilo systém“. Euro by poté možná krátce oslabilo, ale celkově by mu to prospělo. „Technicky zbankrotovaných“ je přitom v eurozóně více zemí, čeká nás tedy více špatných zpráv a pro euro tak nyní existuje další prostor k oslabení. Podobně jako země eurozóny jsou na tom Spojené státy a Velká Británie, uvedl Rogers. Další recese tak podle něho bude mnohem horší než ta současná.

„V USA není potřeba více regulace, problém spočívá v nekompetentních regulátorech. SEC kontroloval Madoffa šestkrát a pokaždé řekl, že je vše v pořádku. Potíže také vznikly v odvětvích, které již jsou regulovány. Problém je v tom, že nikdo nechce být regulátorem, mimo těch, kteří jsou nekompetentní,“ uvedl Rogers. Podle něho již v tuto chvíli nejsou Spojené státy svobodným trhem, ale jsou pravděpodobně „socialističtější než Čína“. „Je to přitom socialismus pro bohaté, protože ti, když se dostanou do problémů, prostě zavolají do Washingtonu svým kamarádům a dostanou pomoc. Měli zbankrotovat, pak bychom současné problémy neměli,“ sdělil Rogers.

V současnosti ale Rogers považuje za nejdůležitější problém to, zda vybuchne největší islandská sopka Katla. „Pokud k tomu dojde, a já neříkám, že tomu tak bude, nastanou ve světové ekonomice obrovské trhliny a měli byste nakoupit tolik zemědělských komodit, kolik můžete,“ uvedl investor.

(Zdroj: CNBC)


Váš názor
  • jestli
    26.4.2010 11:25

    vybuchne Katla, tak asi bude jedno, jestli mám investice v komoditách nebo akciích anebo realitách..Myslím, že to by mohlo být začátek konce, jediná výhoda by byla, kdyby tam zrovna byl na výletě Bin Ládin..Jééé já jsem dneska vtipná, dneska mi to fakt jde..
    ZUZKA
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university