Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
BNP Paribas: I pokud Němci změní názor, situace v Řecku bude dlouhodobě špatná

BNP Paribas: I pokud Němci změní názor, situace v Řecku bude dlouhodobě špatná

29.4.2010 12:28
Autor: Redakce, Patria.cz

Ken Wattret, hlavní ekonom ve společnosti BNP Paribas, v rozhovoru pro CNBC uvedl, že řecká nákaza se jednoznačně rozšiřuje a „pokud se něco rychle neudělá, hrozí tu nebezpečí, že se problémy začnou spirálovitě zvětšovat“. Finanční trhy by se v takovém případě nadále propadaly a vývoj na nich by se začal projevovat v reálné ekonomice.

V Evropě se podle ekonoma rychle zmenšuje počet možností, jak na současnou situaci reagovat a vlády jednotlivých zemí začínají chápat, že je v jejich vlastním zájmu poskytnout Řecku větší pomoc. „Doufal bych proto, že přijdou rychle s řešením, ale schůzka vrcholných představitelů jednotlivých zemí je naplánována až na květen, hrozí tu tedy riziko, že se tak nestane. Trhy budou tudíž dále spekulovat o možném vývoji, včetně možnosti, které by se ECB velmi bránila. Tou je intervence na trhu vládních dluhopisů,“ uvedl Wattret. Před několika měsíci by pomoc, kterou Řecko potřebovalo, byla „relativně malá“, nyní se nákaza rozšířila a nutná pomoc je mnohem větší, uvedl Wattret, který podle svých slov doufá, že: „Německá vláda začne veřejnosti prezentovat podporu Řecku jako něco, co pomůže i Německu a jeho finanční situaci.“ Zatím ale podle jeho mínění nejsou nejmenší známky toho, že se tak v dohledné době stane.

Wattret je však skeptický ohledně déletrvajícího zlepšení situace i v případě, že by Německo například souhlasilo s větší pomocí. „Pravděpodobně bychom byli svědky krátkodobé reakce na měnových trzích a spready by poklesly, stále by tu však byly otázky ohledně úsporného programu Řecka a schopnosti vlády stabilizovat finance v situaci kolabující ekonomiky,“ uvedl.

Wattret se domnívá, že vývoj v Evropě by mohl mít určitý vliv na rozhodování Fedu o sazbách, nebude to ale hlavní faktor. Rozhodování Fedu je podle něho primárně založeno na vývoji inflace a informace, které Fed a jeho zástupci poskytují, naznačují, že „inflace je nízká a nízko zůstane“. Podle ekonoma tak není reálný důvod k tomu, aby tato centrální banka zvažovala zvýšení sazeb, ani aby měnila svou rétoriku ohledně „nízkých sazeb po dlouhou dobu“.

(Zdroj: CNBC)


Váš názor
  • QUANTO CDS
    29.4.2010 12:33

    Nástroj na spekulace na problémy eurozóny. Více na http://www.pro-investory.cz/
    Jan Dvořák
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC