Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
USA: Růst produktivity v 1Q zpomalil na 3,6 %, přesto byl výrazně nad odhady; pokles mezd zpomaluje

USA: Růst produktivity v 1Q zpomalil na 3,6 %, přesto byl výrazně nad odhady; pokles mezd zpomaluje

06.05.2010 15:44
Autor: ČTK

Washington (ČTK) - Růst produktivity v americké ekonomice mimo zemědělský sektor se v prvním čtvrtletí výrazně zmírnil na celoroční tempo 3,6 procenta z 6,3 procenta v předešlých třech měsících. Dnešní údaje ministerstva práce USA naznačují, že pokud budou chtít podniky zvýšit produkci, budou muset posílit počty pracovních sil.

Analytici podle agentury Reuters čekali v průměru zpomalení růstu na 2,5 procenta. Produktivita v předešlých třech čtvrtletích, tedy od konce hluboké hospodářské recese, prudce rostla, což znamenalo, že firemní sektor zvyšoval produkci se sníženými počty zaměstnanců. Přes obnovení růstu ekonomiky se zatím podniky do hromadného najímání nových zaměstnanců nehrnou a dávají přednost zvyšování počtu odpracovaných hodin.
 
Celková produkce mimo zemědělství vzrostla v prvním čtvrtletí v celoročním přepočtu o 4,4 procenta po sedmiprocentní expanzi na konci minulého roku. Počet odpracovaných hodin se zvýšil o 0,8 procenta, což byl nejrychlejší růst od druhého čtvrtletí roku 2007.

Náklady na jednotku pracovní síly, které jsou měřítkem mzdové inflace, klesly za čtvrtletí o 1,6 procenta po propadu o 5,6 procenta v předešlém čtvrtletí. Ukazuje to, že minulá recese je stále cítit na omezování mezd a že inflační tlaky v ekonomice jsou nadále velmi nízké. Centrální banka tak může stále ještě udržovat rekordně nízké úrokové sazby, jak opakovaně slibuje.

Celá americká ekonomika v prvním čtvrtletí zpomalila růst podle předběžných údajů z konce minulého měsíce na 3,2 procenta. V posledním čtvrtletí loňského roku vzrostla zejména díky doplňování zásob po recesi o 5,6 procenta. Míra nezaměstnanosti však zůstala v březnu na 9,7 procenta, zhruba dvojnásobku úrovně před finanční krizí a recesí.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.12.2025
17:03Tři akciové fáze posledního čtvrt století a poučení pro dnešek
16:58EK zvažuje pětiletý odklad zákazu spalovacích motorů pro hybridní vozy
16:28WSJ:Trump po válce plánuje americké investice v Rusku včetně těžby vzácných kovů
15:41J&T ARCH INVESTMENTS - Konference pro investory
14:47Traders Talk: Fed je více holubičí, Oracle překazil rally a investoři hledají stabilitu
13:28Životní úroveň v ČR loni vzrostla na 91 pct průměru EU, je na úrovni Slovinska
12:34Partners HoldCo, a.s.: OZNÁMENÍ O ZMĚNĚ SLOŽENÍ VÝBORU PRO AUDIT
12:09Akcie Novo Nordisku se obchodují, jako by léky na hubnutí nikdy neexistovaly
11:38Kellnerová s dcerami oznámily přesun sídla PPF Group z Nizozemska do ČR
11:31IEA: Poptávka po ropě bude příští rok proti odhadům vyšší
11:17Oracle dokázal zastínit i pozitivní zprávy z Fedu  
10:47Komentář analytika: AI expanze za každou cenu? Oracle navyšuje kapitálové výdaje a trhu se to nelíbí  
10:36Kubíček z ČNB: Sazby se spíše zvýší, sázka na zvýšení v příštím roce je ale předčasná
10:03Akcie Oracle se po výsledcích propadly až o 12 procent. Agresivní sázka na AI budí obavy
9:19Komerční banka, a.s.: Změna majetkové účasti KB v jiné společnosti
8:50Rally po snížení sazeb Fedem končí, Oracle zklamal trhy  
8:50Rozbřesk: Fed už zase nakupuje dluhy a eurodolar je na 1,17
6:06Investiční výhled 2026: Dluhy dlouho nejsou problém... Až najednou ano  
10.12.2025
22:10Holubičí Fed naskočil na býčí vlnu technologické revoluce
22:02Zámořské indexy posílily po snížení sazeb  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Broadcom Inc (10/25 Q4, Aft-mkt)
Imperial Petroleum Inc (09/25 Q3, Bef-mkt)
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Zahraniční obchod, mld. USD
22:15Costco Wholesale Corp (11/25 Q1)