Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSÚ: Spotřebitelská důvěra v květnu klesla, důvěra podnikatelů naopak vzrostla

ČSÚ: Spotřebitelská důvěra v květnu klesla, důvěra podnikatelů naopak vzrostla

24.5.2010 9:53
Autor: 

Důvěra v domácí ekonomiku se v květnu meziměsíčně mírně zvýšila. Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu) se zvýšil o 0,2 bodu. Mezi podnikateli důvěra meziměsíčně vzrostla v průmyslu, ve stavebnictví, v obchodě i ve službách. Důvěra spotřebitelů se meziměsíčně snížila o 5,2 bodu. Ve srovnání s nízkou hodnotou v květnu 2009 je souhrnný indikátor důvěry o 14,4 bodu vyšší.

důvěra květen 2010

Indikátor důvěry podnikatelů se v květnu oproti dubnu zvýšil o 1,5 bodu. Mezi podnikateli důvěra meziměsíčně vzrostla v průmyslu, ve stavebnictví, v obchodě i ve službách. Ve srovnání s nízkými hodnotami v minulém roce je důvěra podnikatelů o 16,8 bodů vyšší.

V průmyslu se v květnu hodnocení současné celkové ekonomické situace oproti dubnu mírně zvýšilo. Hodnocení celkové i zahraniční poptávky se zlepšilo. Zásoby se podle mínění respondentů nepatrně zvýšily. Očekávání respondentů ohledně vývoje výrobní činnosti pro příští tři měsíce jsou vyšší než v dubnu, očekávání zaměstnanosti jsou opatrná. Očekávání ekonomické situace pro příští tři i šest měsíců jsou vyšší než v dubnu. Celkově se důvěra v průmyslu v květnu meziměsíčně zvýšila o 2 body; oproti nízkým hodnotám v minulém roce je o 25,3 bodu vyšší.

Ve stavebních podnicích se hodnocení současné ekonomické situace v květnu oproti minulému měsíci zlepšilo stejně jako hodnocení celkové poptávky, které však zůstává nízké. Pro příští tři měsíce respondenti předpokládají ve srovnání s dubnem mírné zlepšení zaměstnanosti i vývoje stavební činnosti. Respondenti odhadují zajištění práce zakázkami na 8,6 měsíce. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou nižší než v dubnu. Celkově se důvěra ve stavebnictví zvýšila o 3,5 bodu a je o 2 body nižší než před rokem.

V odvětví obchodu se v květnu ve srovnání s dubnem zvýšilo hodnocení současné ekonomické situace. Zásoby se podle mínění respondentů v květnu mírně snížily. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou nižší než v dubnu. Celkově se důvěra v obchodě meziměsíčně zvýšila o 0,6 bodu a je o 4,4 bodu nižší než v květnu 2009.

Ve vybraných odvětvích služeb se podle respondentů v květnu ve srovnání s dubnem nepatrně snížilo hodnocení současné ekonomické situace. Hodnocení poptávky se zvýšilo, její očekávání pro příští tři měsíce mírně kleslo. Očekávání celkové ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou nižší než v dubnu. Celkově se důvěra ve vybraných odvětvích služeb oproti minulému měsíci zvýšila o 0,7 bodu a v meziročním srovnání je o 12 bodů vyšší.

Indikátor spotřebitelské důvěry se oproti dubnu snížil o 5,2 bodu, ve srovnání s nízkou hodnotou v květnu 2009 je o 5 bodů vyšší. Ze šetření mezi spotřebiteli v květnu vyplynulo, že pro příštích dvanáct měsíců očekávají zhoršení celkové ekonomické situace i své finanční situace. Podíl respondentů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti, se v květnu oproti minulému měsíci zvýšil. Podíl respondentů, kteří mají v úmyslu spořit, se snížil.

(Zdroj: ČSÚ)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y