Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Němečtí milionáři chtějí pomoci rozpočtu, dobrovolně chtějí platit „daň pro bohaté“

Němečtí milionáři chtějí pomoci rozpočtu, dobrovolně chtějí platit „daň pro bohaté“

10.6.2010 15:33

Skupina 51 německých milionářů a miliardářů založila Klub bohatých a v dopise adresovanému kancléřce Angele Merkelové navrhla, že se jakousi formou „daně pro bohaté“ vzdá po deset let deseti procent svých příjmů ve prospěch rozpočtu země. Několik nejbohatších Němců tak chce v době evropské dluhové krize ulehčit veřejným financím.

Počet dolarových milionářů v Německu je odhadován na 800 tisíc, tedy zhruba jedno procento celkové populace, a v obou ohledech si země udržuje první příčku v Evropě. Chlubit se bohatstvím přesto není zrovna německou tradicí. Poválečné Německo si vybudovalo vlastní cestu kapitalismu, kterou lze doslovně nazvat „sociálně-tržní ekonomikou“, je třeba ji však chápat jako kapitalismus se silně zabudovanou sociální solidaritou. Mzdy jsou každoročně vyjednávány vlivnými skupinami odborů v rámci celých průmyslových sektorů, snaha předcházet sociálním konfliktům přinesla Německu desítky let klidu na trhu práce, ale s ním i určitou míru jeho nepružnosti.

Výsledkem jsou rozsáhlé výdaje na sociální zabezpečení a dávky v nezaměstnanosti, které každoročně vyčerpají více než 100 miliard eur, tedy čtvrtinu federálního rozpočtu. Odměnou je udržení zaměstnanosti, k jejímuž snížení prakticky nedošlo ani během poslední finanční a ekonomické krize. Německá vláda svými kroky utlumila propouštění a udržela míru nezaměstnanosti okolo 7,6 %.

Současná politická debata ohledně záchranného balíčku pro slabší evropské země rozpoutala na německé scéně vášnivé reakce. Angela Merkelová čelí ostré kritice z kladení přílišné zátěže na skupiny s nižšími příjmy, aniž by uvalila zvláštní daně na ty nejbohatší. To je možná důvodem rozhodnutí několika jedinců vylepšit štědřý rozpočet.

(Zdroj: CNBC)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
  • dobrovolně
    10.6.2010 16:05

    ať si platěj co chtěj :) třeba i do rozpočtu... však ona to za ně administrativa pěkně utratí. Třeba za tuto daň podpoří chudé Řecko, kde dolarových milionářů není tolik...
    Malý bobeš
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Rozjednané prodeje domů, m/m