Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Merkelová: Na řešení krize by měli více přispět ti, kteří ji způsobili

Merkelová: Na řešení krize by měli více přispět ti, kteří ji způsobili

17.6.2010 16:27
Autor: mediafax

BRUSEL (MEDIAFAX) - Německá kancléřka Angela Merkelová na čtvrtečním summitu Evropské rady propaguje zavedení bankovní daně a daně z finančních transakcí. Proti jsou například Britové nebo Češi, kladnou odezvu tyto nápady naopak nacházejí ve Francii.

"Náklady na řešení krize by měli více nést ti, kteří ji způsobili," řekla na summitu pro německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) Merkelová v narážce na často kritizovaný finanční sektor, který je podle mínění mnohých zodpovědný za současnou hospodářskou krizi. Jako řešení Merkelová navrhuje zavedení bankovní daně a daně z finančních transakcí.

Český premiér Jan Fischer se již před zahájením summitu vyslovil proti bankovní dani. Jeho názor na daň z finančních transakcí není znám, protože tato záležitost se na summitu původně neměla řešit. Proti podobným návrhům se již dříve vyslovila Británie, kterou na summitu zastupuje britský premiér David Cameron. Ten se nedávno vyjádřil, že na nynějším jednání nepodpoří nic, co by ohrožovalo národní suverenitu.

Přesná podoba bankovní daně zatím není zřejmá. Zejména není jasné, z čeho by se taková daň počítala. Podle některých údajů by se tato daň počítala z aktiv, pasiv a zisků některých bank. Daň z finančních transakcí je koncept starý téměř 40 let, který však nikdy nebyl uskutečněn. Vychází z tzv. Tobinovy daně, která měla sloužit proti spekulacím s cizími měnami. V současné podobě se transakční dani říká Robin Hood Tax a postihla by všechny finanční transakce.

Obě tyto daně však kritizuje řada odborníků. Podle FAZ by taková daň mohla zpomalit obchodování na burzách, což by vedlo k celkovému zpomalení ekonomiky. Tento názor sdílí i profesor ekonomie na Vysoké škole ekonomické a ředitel Liberálního institutu Miroslav Ševčík. "Odpůrcem tohoto konceptu je kupříkladu Vernon Smith, nositel Ceny Švédské národní banky za rozvoj ekonomické vědy na památku Alfreda Nobela. Ta částka se zdá marginální, ale vezměte v úvahu, že je to daň z obratu. Mohlo by to prohloubit potíže například penzijních a jiných fondů, které obchodují s cennými papíry. Zkrátka by to zpomalilo ekonomiku, takže by to v konečném důsledku dopadlo na nejchudší, protože by to zpomalilo růst i jejich bohatství," řekl Mediafaxu Ševčík.

Mezi zastánce transakční daně v České republice patří například expremiér Miloš Zeman, ekonomický expert ČSSD a poslanec Evropského parlamentu Jiří Havel či ekonomický odborník KSČM Jiří Dolejš.


Váš názor
 •  
  17.6.2010 17:01

  Ta holka germánská má pravdu! Více by měli platit ti, kteří finanční krizi způsobili. Jen by se místo průzkumů veřejného mínění měla začít řídit selským rozumem... Krize není způsobená finančníky, nýbrž jejich regulátory :-)
  H()L()T4
  •  
   18.6.2010 7:17

   Ono je to velmi těžké. Za krizi by měli platit hlavně ti, kdo ji způsobili, jenže to jsou převážně vlády a centrální banky. Vláda nevlastní nic moc, z čeho pak může něco platit (z daní?)? Centrální banka také nevlastní skoro nic (natiskne peníze?)?
   VSE LIMITED
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data