Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSÚ: Celková důvěra se mírně zvýšila

ČSÚ: Celková důvěra se mírně zvýšila

24.6.2010 9:29
Autor: 

Důvěra v domácí ekonomiku se v červnu meziměsíčně mírně zvýšila. Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu) se zvýšil o 0,6 bodu. Mezi podnikateli důvěra meziměsíčně mírně klesla, a to ve všech odvětvích s výjimkou průmyslu. Důvěra spotřebitelů se naopak meziměsíčně zvýšila (o 3,5 bodu). Ve srovnání s nízkou hodnotou v červnu 2009 je souhrnný indikátor důvěry o 14,9 bodu vyšší.

důvěra 06-10.gif

Indikátor důvěry podnikatelů se v červnu oproti květnu nepatrně snížil (o 0,2 bodu). Mezi podnikateli důvěra meziměsíčně vzrostla jen v průmyslu; ve stavebnictví, v obchodě i ve vybraných službách mírně klesla. Ve srovnání s nízkými hodnotami v minulém roce je důvěra podnikatelů o 16,2 bodů vyšší.

V průmyslu se v červnu hodnocení současné celkové ekonomické situace oproti květnu mírně zvýšilo stejně jako hodnocení celkové i zahraniční poptávky. Zásoby se podle mínění respondentů nezměnily. Respondenti očekávají pro příští tři měsíce neměnnost výrobní činnosti a zvýšení zaměstnanosti. Očekávání ekonomické situace pro příští tři měsíce jsou mírně nižší než v květnu, pro příštích šest měsíců jsou vyšší. Celkově se důvěra v průmyslu v červnu meziměsíčně zvýšila o 0,3 bodu; oproti nízkým hodnotám v minulém roce je o 21,3 bodu vyšší.

Ve stavebních podnicích se hodnocení současné ekonomické situace v červnu oproti minulému měsíci mírně zlepšilo. Hodnocení celkové poptávky je nadále nízké. Pro příští tři měsíce respondenti předpokládají ve srovnání s květnem mírné zlepšení zaměstnanosti i vývoje stavební činnosti. Respondenti odhadují zajištění práce zakázkami na 8,8 měsíce. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří měsíců jsou nižší než v květnu, pro příštích šest měsíců jsou vyšší. Celkově se důvěra ve stavebnictví snížila o 1 bod a je o 2 body nižší než před rokem.

V odvětví obchodu se v červnu ve srovnání s květnem snížilo hodnocení současné ekonomické situace. Zásoby se podle mínění respondentů v červnu snížily také. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou však vyšší než v květnu. Celkově se důvěra v obchodě meziměsíčně snížila o 0,3 bodu a v meziročním srovnání je stejná jako v červnu 2009.

Ve vybraných odvětvích služeb se podle respondentů v červnu ve srovnání s květnem snížilo hodnocení současné ekonomické situace i hodnocení poptávky. Očekávání poptávky pro příští tři měsíce se zvýšilo. Očekávání celkové ekonomické situace pro období příštích tří měsíců jsou mírně vyšší než v květnu, pro období příštích šesti měsíců jsou nižší. Celkově se důvěra ve vybraných odvětvích služeb oproti minulému měsíci snížila o 0,7 bodu a v meziročním srovnání je o 15 bodů vyšší.

Indikátor spotřebitelské důvěry se oproti květnu zvýšil o 3,5 bodu, ve srovnání s nízkou hodnotou v červnu 2009 je o 9,5 bodů vyšší. Ze šetření mezi spotřebiteli v červnu vyplynulo, že pro příštích dvanáct měsíců očekávají zlepšení celkové ekonomické situace a mírné zhoršení své finanční situace. Vysoký podíl respondentů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti, se v červnu oproti minulému měsíci snížil. Podíl respondentů, kteří mají v úmyslu spořit, se snížil také.

(Zdroj: ČSÚ)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba