Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EK: ČR půjde k soudu kvůli liberalizaci v železniční dopravě, Slovensko kvůli zakázce na právní služby

EK: ČR půjde k soudu kvůli liberalizaci v železniční dopravě, Slovensko kvůli zakázce na právní služby

24.6.2010 15:17
Autor: ČTK

Evropská komise požene Českou republiku k evropské justici kvůli tomu, že nesprávně převedlo do svého práva pravidla týkající se liberalizace železniční dopravy. Slovensko má čelit obvinění kvůli smlouvě o poskytování právních služeb na projekty výstavby nové dálnice. Bratislava podle komise, která v EU dohlíží na dodržování pravidel volné hospodářské soutěže, porušila unijní normy tím, že neumožnila, aby se o danou smlouvu soutěžilo v celé EU.

Právní kroky kvůli špatnému převedení těchto pravidel, které měly země do svého práva začlenit již před řadou let, komise vede s celkem 13 státy 27členného bloku EU. "Neprovedení těchto opatření na liberalizaci trhu železniční dopravy připravuje provozovatele železnic o příležitost nabízet služby v ostatních členských státech a zákazníky železničních společností o větší nabídku konkurenčních železničních služeb," uvedla EK v dnešním prohlášení.

Soubor opatření má podle komise za cíl zajistit "nezávislost provozovatele infrastruktury na železničních podnicích, nediskriminační zpoplatnění přístupu k infrastruktuře a zřízení regulačního subjektu k řešení překážek bránících hospodářské soutěži v oblasti přístupu k železniční infrastruktuře".
 
Dnešní krok vůči Slovensku navazuje na říjnové rozhodnutí EK, která tehdy Slovensku vyslala takzvané odůvodněné stanovisko, v němž vysvětlila svůj postoj. Bratislava ale na to nezaslala do Bruselu žádnou uspokojivou odpověď. Bude tak nyní na Soudním dvoru EU, aby rozhodl, zda Slovensko opravdu pochybilo.

Problém se týká toho, že v roce 2007 slovenské ministerstvo dopravy předčasně ukončilo ve veřejném zájmu smlouvu o právním poradenství kvůli nespokojenosti s výkonem dané firmy. Pár týdnů poté udělilo jiné společnosti novou smlouvu, a to v hodnotě 19,6 milionu eur.

Bratislava argumentovala časovou tísní a nepředvídatelnými okolnostmi způsobenými špatnými výkony první firmy. Brusel ale soudí, že podobná argumentace je nepřijatelná.

"Komise se domnívá, že zúžením přístupu k zakázce omezenému počtu společností Slovensko zabránilo jiným zainteresovaným poskytovatelům služeb využít možnost předložit nabídku. V důsledku toho nevychází cena zaplacená za dané služby z úplné hospodářské soutěže, což by bylo na úkor slovenských daňových poplatníků," uvedla EK v prohlášení.


Váš názor
  • Kultúra okrádania politikmi
    25.6.2010 9:19

    Ešte že tá EU aspoň má snahu v tých našich slovanských krajinách skultúrniť spôsob tunelovania štátu politikmi. Nebyť EU tak tu máme Rusko s pár oligarchami a ešte väčšiu chudobu. Otázkou je, či náklady na EU nie sú vyššie ako peniaze ušetrené na rozkrádačkách.
    Tipi
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data