Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MPO: Pokračující oživení českého hospodářství táhne rostoucí zahraniční poptávka

MPO: Pokračující oživení českého hospodářství táhne rostoucí zahraniční poptávka

8.7.2010 13:48
Autor: mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Aktuální vývoj českého hospodářství charakterizuje pokračující oživení, tažené rostoucí zahraniční poptávkou, a to i přes problémy zadlužených evropských zemí. Ve čtvrtek to uvedlo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) na základě své Analýzy vývoje české ekonomiky za 1. čtvrtletí.

"V 1. čtvrtletí 2010 hrubý domácí produkt meziročně vzrostl o 1,1 procenta a po roce se tak vrátil na růstovou dráhu. Obrat ve vývoji je pro české hospodářství pozitivní zprávou, přestože ekonomům trochu kazí radost skutečnost, že růst byl ovlivněn velmi nízkou základnou minulého roku," uvedlo ministerstvo.

Zahraniční oživení se na tvorbě českého hrubého domácího produktu odrazilo podle ministerstva už koncem minulého roku, ale pokles domácí poptávky byl stále ještě silnější než stimul okolních ekonomik. Letos v prvních třech měsících příspěvek zahraničního obchodu mírně oslabil, ale díky posílení vlivu domácí poptávky celková ekonomická aktivita vzrostla.

Odlišný trend domácí a zahraniční poptávky ovlivnil vývoj jednotlivých odvětví v působnosti ministerstva průmyslu a obchodu. "Rostoucí zahraniční zakázky podporovaly exportně orientovaný průmysl, zatímco domácí trh charakterizovala neochota utrácet a investovat," řekl ředitel odboru ekonomických analýz ministerstva průmyslu a obchodu Jaroslav Vomastek.

Průmysl se v posledních měsících vracel do úlohy tahouna české ekonomiky. Dynamika jeho růstu postupně akcelerovala a v březnu již nárůst průmyslové produkce dosáhl dvouciferné hodnoty 10,2 procenta. Za celé první čtvrtletí se output průmyslu meziročně zvýšil o 7,5 procenta.

Na vzestupné dráze zůstával také export, který za první čtvrtletí meziročně vzrostl o 10,5 procenta. S výjimkou března rostl také přebytek obchodní bilance, jenž za první čtvrtletí meziročně stoupl o 11,5 miliardy korun. Dařilo se především vývozu strojů a dopravních prostředků. Vývoz těchto komodit, jejichž podíl je na celkovém objemu exportu více než poloviční, se meziročně zvýšil o 13,2 procenta.

Opačný osud potkal v prvním čtvrtletí letošního roku stavební výrobu. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku propadla o více než 20 procent. Na její nižší výkonnosti se podepsal především pokles zakázek a dopad dlouhé zimy. Klesaly také tržby maloobchodu, které se ve stálých cenách meziročně snížily o 0,8 procenta. Důvodem byl fakt, že oživení spotřebitelské poptávky bránily napjaté příjmy domácností a obavy z dalšího vývoje.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data