Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Prezident Klaus jmenoval novou předsedkyni ČSÚ

Prezident Klaus jmenoval novou předsedkyni ČSÚ

27.7.2010 14:37
Autor: mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Prezident Václav Klaus jmenoval v úterý na Pražském hradě rektorku Univerzity Jana Evangelisty Purkyně Ivu Ritschelovou do funkce předsedkyně Českého statistického úřadu (ČSÚ). Ritschelová se funkce ujme začátkem září.

"Prezident republiky Václav Klaus na návrh vlády ČR odvolal ke dni 31. července 2010 Ing. Jana Fischera, CSc. z funkce předsedy Českého statistického úřadu. V souvislosti s tím prezident republiky jmenoval, s účinností od 1. září 2010, doc. Ing. Ivu Ritschelovou, CSc. do funkce předsedkyně Českého statistického úřadu," informoval agenturu Mediafax tiskový mluvčí Hradu Radim Ochvat.

Iva Ritschelová se narodila roku 1964. Titul inženýrky získala na Technické univerzitě v Liberci. Na Vysoké škole ekonomické v Praze se stala kandidátkou věd a docentkou.

Působila v sociálně ekonomickém ústavu akademie věd, ústavu pro životní prostředí, kde byla vedoucí odboru statistiky životního prostředí. Tři roky byla regionální úřednicí v Římě. Účastnila se misí OSN do Kosova, Arménie, Gruzie, Ázerbájdžánu a Kyrgyzstánu.

Od roku 2001 pracovala na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem jako prorektorka pro vědu a zahraničí. Rektorkou ji akademický senát zvolil 15. listopadu 2006. Funkce se ujala 1. března 2007. Přednášela ve Velké Británii, Rusku, Německu, Polsku a dalších zemích.

Při řízení univerzity se zaměřila na její další rozvoj, zejména na stavbu univerzitního kampusu, který vzniká z areálu bývalé krajské nemocnice v těsném sousedství pedagogické fakulty. I když projekt provázejí časté změny financování a oddalování termínů, podařilo se jí na kampus získat 1,2 miliardy korun.

Hlavními obory, kterými se zabývá, jsou environmentální ekonomie a politika životního prostředí s důrazem na makroekonomické aspekty tvorby a ochrany životního prostředí. Podílela se na rozvoji systému environmentálního a ekonomického účetnictví užívaného v České republice. Zasloužila se rovněž o rozvoj národního statistického systému v oblasti životního prostředí. Je autorkou a spoluautorkou řady vědeckých publikací na téma životní prostředí.

Ritschelová mohla odejít do vrcholné řídící funkce už dříve. V roce 2007 o ní Strana zelených uvažovala jako o nástupkyni ministryně školství Dany Kuchtové, ona však nabídku odmítla. Tisková mluvčí univerzity Jana Šiková tehdy uvedla: "Nabídka ji potěšila. Vzhledem k závazkům, které nyní má jako rektorka, ji nemůže přijmout."

Do čela ČSÚ jmenoval prezident naposledy v roce 2003 Jana Fischera, který se v květnu 2009 ujal postu předsedy úřednické vlády. Fischer z křesla ministerského předsedy odchází do Londýna, kde obsadí pozici viceprezidenta Evropské banky pro obnovu a rozvoj. Je přesvědčen, že Ritschelová má dostatečné odborné i manažerské kvality, aby úkoly, které ji čekají, efektivně zvládla. Vyzdvihuje její striktní nadstranickost a zkušenosti, které načerpala v zahraničí. "Bude dostatečnou zárukou dobré reprezentace české statistické praxe v zahraničí," konstatoval Fischer.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů