Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Novela zákona vyřazuje z tendrů ČEZ, KB, ČS i Telefóniku O2

Novela zákona vyřazuje z tendrů ČEZ, KB, ČS i Telefóniku O2

4.8.2010 8:08
Autor: ČTK

(ČTK) - Novela zákona o veřejných zakázkách, která má začít platit 15. září, vyřazuje ze všech veřejných tendrů řadu velkých společností, mezi nimi například ČEZ (878,5 CZK, 0,62%), Komerční banku, Českou spořitelnu i Telefóniku O2. Všechny totiž mají akcie na majitele. Informuje o tom Mladá fronta Dnes (MfD). Společnosti se proti novele bouří.

Do novely schválené těsně před květnovými volbami se jako pozměňovací návrh dostalo ustanovení, podle něhož se veřejných soutěží mohou účastnit jen takové firmy, které mají akcie na jméno. Snaha zákonodárců o větší transparentnost tendrů ale z účasti v soutěžích automaticky vyloučila ty společnosti, které mají druhou povolenou formu akcií - akcie na majitele, píše MfD.

Samotné akcie na majitele ovšem neznamenají, že nelze dohledat vlastníka firmy. Podle MfD stačí, když jsou zaknihované a majitelé jsou tak evidováni u Střediska cenných papírů.

Společnosti, které mají akcie na majitele, jsou se zněním novely nespokojeny. Na ministerstvo pro místní rozvoj, garanta legislativy kolem veřejných zakázek, se už dopisem obrátila Komerční banka (3785 CZK, -0,13%) a také Svaz podnikatelů ve stavebnictví. Eurovia, Hochtief (51,43 EUR, 0,08%) a Telefónika O2 zase narychlo svolávají mimořádné valné hromady, aby formu svých akcií změnily.

"Smysl novely, a to boj s korupcí, je chvályhodný, tato forma ale přinese všem společnostem obchodovaným na burze zcela zbytečné komplikace. Budeme nuceni svolat mimořádnou valnou hromadu, kde požádáme naše akcionáře o změnu akcií z majitele na jméno," uvedl Jakub Chytil, šéf právního oddělení Telefóniky O2 (438 CZK, -0,18%).

Autor pozměňovacího návrhu, exposlanec ODS Jiří Polanský, MfD řekl, že už moc nechce rozebírat, proč tuhle úpravu navrhl. "Pořád se mluvilo o transparentnosti, tak buď ji chtějí, nebo ne. Ale určitě jsem nechtěl nikomu škodit," uvedl. Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský podle mluvčího Jana Štolla o problému ví a způsob řešení sdělí "v nejbližší době".


Váš názor
 • akcie na jméno
  4.8.2010 16:20

  Myslím, že to je krok správným směrem i když není všespasitelný. Ale hlavu to trochu zamotá.
  Milivoj
  • Re: akcie na jméno
   4.8.2010 16:57

   to je ryze populisticky krok. misto akcii na majitele (dorucitele) budou na jmeno - pravnickou osobu zalozenou nekde v offshoru, jejiz akcie budou na majitele, tj. vlastnik nebude znam. jen se vytvori jeden mezistupen.
   petr666
   •  
    11.8.2010 9:16

    Přesně tak, celé opatření je úplný nesmysl. Nikdo nedomyslel, že třeba EUROVIA (dříve SSŽ) se nebude moci účastnit státních tendrů. To je opravdu docela vtipná situace, která hezky dokumentuje práci zákonodárce.
    Nick the Greek
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů