Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Silný růst maloobchodu v červnu - domácí poptávka ožívá

Silný růst maloobchodu v červnu - domácí poptávka ožívá

6.8.2010 9:54
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Maloobchodní tržby v červnu vzrostly o 3,1 procenta, meziročně byly vyšší o 6,6 procenta. Tato čísla jsou výrazně lepší než odhady a po dobrém květnovém výsledku dávají pozitivní indikaci o síle domácí poptávky. Za vyššími tržbami stály hlavně silné prodeje motorových vozidel, které byly meziročně skoro o 19 procent vyšší. Motivací k nákupům aut může být konec zrychlených odpisů hmotného majetku, který končí právě v červnu a mohl tak urychlit nákupy ze strany podnikatelů. Dalšími oblastmi, kde tržby výrazně narostly, jsou oděvy a obuv nebo počítačové a telekomunikační vybavení. Také obchod s potravinami po předchozím mírném poklesu začal růst.

Vliv počtu pracovních dní byl tentokrát neutrální. V druhém kvartále jsme se od maloobchodu celkově dočkali pozitivního překvapení. O rostoucí síle domácí poptávky rovněž svědčí i vysoký růst dovozu (v červnu meziročně o 28 procent), na kterém se podílelo jak spotřební tak investiční zboží. Zahraniční obchod zůstává hlavním tahounem ekonomiky, což by měla potvrdit i data o HDP za druhé čtvrtletí. Domácí spotřeba ale rovněž může pozitivně přispět k růstu ekonomiky. V dalších měsících zřejmě zůstanou maloobchodní tržby volatilním indikátorem, ale výhled na celý rok se o něco zlepšil na mírný růst kolem 1 procenta. To i díky rychlejšímu ozdravování trhu práce.


Váš názor
 • no Charlie
  6.8.2010 11:35

  prosím tě, to se musím zastat Patrie a smazat tvojí černou tečku...Patrie je Best!!Tak doufám, že se opravíš..
  ZUZKA
 • PATRIA ZVEŘEJŇUJE NEÚPLNÉ INFO
  6.8.2010 11:27

  Milá redakce na patrii, tímto článkem jste ukázali, jak cíleně manipulujete s trhem a snažíte se navodit dojem, že ekonomika oživuje. Tento článek je zveřejněn na idnes a jasně se zde píše, že za červen se tržby zvedly, ALE VE ZBYTKU ROKU ŽÁDNÝ ZÁSADNÍ NÁRŮST OBCHODNÍCI NEČEKAJÍ a za celý letošní rok budou stejně v mínusu. Takže vaše teze o oživování ekonomiky jsou naprosto lživé, matoucí a zavádějící. Přestáváte být pro mne seriozní zpravodajský server.
  charlie1980
  • Re: PATRIA ZVEŘEJŇUJE NEÚPLNÉ INFO
   6.8.2010 11:41

   jak by tržby a zisky prodejců mohly růst,když se odvíjí od stále slevňující cen zboží.Počínaje těmi počítači konče botami.Muselo by se prodat x% více kusů zboží za nižší ceny,aby se reálně srovnaly tržby s min obdobím.Datart neprodá skoro nic v kamenných obchodech a všichni nakupují přes NET a ve slevách.Prodejci bojují s tak malými maržemi,že to ohrožuje jejich existence.Novináři a analytici ,kteří píšou blbosti o růstech by se měli reálně podívat mezi firmy.
   ?
   •  
    6.8.2010 12:22

    Tak,tak, až na to, že ze slevy se dá ještě něco slevit, ale ceny zboží se pouze zdražují nebo zlevňují. ;-)
    Kalka.
    •  
     6.8.2010 12:59

     Jo, nikdo není dokonalý, ale na druhou stranu i přes tu chybu pravdu má ;-)
     tk69
     •  
      6.8.2010 13:18

      manželka pracuje konkretně v datartu a co zavedli internetové ceny,hodně nižší než v kamenné prodejně nejsou schopni nic prodávat ze ceny v kamenné.Lidé více zboží nekoupí a to co koupí přes net od plazmy po pračku je hodně nižší cena než v kamenné.To samé i jiné prodejny jiného sortimentu.Takže výsledkem je menší zisk při silných úsporných opatřeních a v konečném důsledku pokelsy cen zboží vedou k nižší ziskům, v dalšim období.Totéž se týká prodejen PC např.Nízké marže.Při prodeji VCD panelu za 3800 má prodejce mnohdy jen 300 kč bruto zisk.A to nehledě k nákladům na reklamace velmi nízké kvality těchto panelů i lepšich značek.Např.acer v záruce není schopen vyřídit zár.opravu do 30 dnů a musí prodejce vracet peníze.Totéž nepř.graf desky apod.Totéž oblasti ostatních druhů zboží.Papouškující redaktoři na Z1 a analytici by si měli ověřovat věci v terénu a ne průzkumem GFK podle odpovědí lidí na ulici.
      ?
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data