Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSÚ: Důvěra podnikatelů se v srpnu mírně zvýšila, důvěra spotřebitelů klesla

ČSÚ: Důvěra podnikatelů se v srpnu mírně zvýšila, důvěra spotřebitelů klesla

24.8.2010 9:13
Autor: 

Důvěra v domácí ekonomiku se v srpnu meziměsíčně mírně snížila. Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu) se snížil o 0,8 bodu. Mezi podnikateli se důvěra meziměsíčně mírně zvýšila (o 0,1 bodu). Důvěra spotřebitelů se meziměsíčně snížila o 4,5 bodu. Ve srovnání s nízkou hodnotou v srpnu 2009 je souhrnný indikátor důvěry o 16,3 bodu vyšší.

důvěra 08/10

Indikátor důvěry podnikatelů se v srpnu oproti červenci nepatrně zvýšil (o 0,1 bodu). Mezi podnikateli důvěra meziměsíčně vzrostla v průmyslu a obchodě; ve stavebnictví a ve vybraných službách se snížila. Ve srovnání s nízkými hodnotami v minulém roce je důvěra podnikatelů o 18,7 bodu vyšší.

V průmyslu se v srpnu hodnocení současné celkové ekonomické situace oproti červenci mírně zvýšilo stejně jako hodnocení celkové poptávky. Zásoby se podle mínění respondentů zvýšily. Respondenti očekávají pro příští tři měsíce zvýšení výrobní činnosti při téměř neměnné zaměstnanosti. Očekávání ekonomické situace pro příští tři i šest měsíců jsou téměř stejná jako v červenci. Celkově se důvěra v průmyslu v srpnu meziměsíčně zvýšila o 0,3 bodu; oproti nízkým hodnotám v minulém roce je o 22,3 bodu vyšší.

Ve stavebních podnicích se hodnocení současné ekonomické situace v srpnu oproti minulému měsíci snížilo. Hodnocení celkové poptávky se snížilo mírně. Pro příští tři měsíce respondenti předpokládají ve srovnání s červencem zpomalení stavební činnosti a mírný pokles zaměstnanosti. Respondenti odhadují zajištění práce zakázkami na 8,7 měsíce. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří měsíců jsou vyšší než v červenci, pro příštích šest měsíců jsou nižší. Celkově se důvěra ve stavebnictví snížila o 1 bod a je o 1,5 bodu nižší než před rokem.

V odvětví obchodu se v srpnu ve srovnání s červencem zvýšilo hodnocení současné ekonomické situace. Zásoby se podle mínění respondentů v srpnu snížily. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou vyšší než v červenci. Celkově se důvěra v obchodě meziměsíčně zvýšila o 6 bodů a v meziročním srovnání je o 7,6 bodu vyšší než v srpnu 2009.

Ve vybraných odvětvích služeb se podle respondentů v srpnu ve srovnání s červencem mírně snížilo hodnocení současné ekonomické situace i hodnocení poptávky. Očekávání poptávky pro příští tři měsíce se zvýšilo. Očekávání celkové ekonomické situace pro období příštích tří měsíců jsou vyšší než v červenci, pro období příštích šesti měsíců jsou nepatrně nižší. Celkově se důvěra ve vybraných odvětvích služeb oproti minulému měsíci snížila o 1 bod a v meziročním srovnání je však o 19 bodů vyšší.

Indikátor spotřebitelské důvěry  se oproti červenci snížil o 4,5 bodu, ve srovnání s nízkou hodnotou v srpnu 2009 je o 6,5 bodu vyšší. Ze šetření mezi spotřebiteli v srpnu vyplynulo, že pro příštích dvanáct měsíců očekávají zhoršení celkové ekonomické situace i své finanční situace. Podíl respondentů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti, se v srpnu zvýšil. Podíl respondentů, kteří mají v úmyslu spořit, se snížil.

(Zdroj: ČSÚ)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC