Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zeitler (Bundesbank): Německé banky musí kvůli Basel III prudce zvýšit kapitál, odhady asociací však jsou přehnané

Zeitler (Bundesbank): Německé banky musí kvůli Basel III prudce zvýšit kapitál, odhady asociací však jsou přehnané

14.9.2010 9:59
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

„Německé banky budou muset výrazně zvýšit kapitál, mají-li plnit nové požadavky na regulaci v rámci návrhu nových pravidel Basel III,“ uvedl viceprezident německé centrální banky Franz-Christoph Zeitler. Podle něho však kompromisní návrh, ke kterému se podařilo dojít o víkendu, dává šanci, že pro banky přechod nebude zásadnějším problémem. „Když srovnáte dnešní výsledky s tím, co se původně na začátku navrhovalo, je to snadno ospravedlnitelný kompromis," uvedl Zeitler.

Nedostatek kapitálu mezi německými bankami je podle něj nižší, než odhadují některé bankovní asociace a to i vlivem dojednaného kompromisu. Německá bankovní asociace v minulém týdnu uvedla, že deset největších německých bank včetně Deutsche Bank či Commerzbank bude potřebovat k doplnění kapitálu tak, aby vyhověly požadavku navrhovaných pravidel Basel III, navýšit kapitál o dodatečných 105 miliard eur. Kalkulováno však bylo s 10% úrovní Tier 1, zatímco nyní návrh počítá s 8,5% úrovní složenou z 6% základního Tier 1 a 2,5% kapitálového polštáře „pro špatné časy“. Bankovní asociace však také odhadla dopad na doplnění kapitálu či omezení úvěrů v případě, že bude zaveden závazný poměrový ukazatel leverage ratio v souladu s navrhovanými pravidly. „Zavedení leverage ratio by znamenalo pro německé banky navýšení kapitálu o zhruba 36 miliard eur,“ uvedla asociace s tím, že v případě, že by banky na navýšení kapitálu nechtěly přistoupit, úprava na požadovanou úroveň by znamenala omezení úvěrů o tisíc miliard eur. Deutsche Bank již oznámila úmysl navýšit kapitál úpisem akcií v rozsahu 8 až 9 miliard eur při její stávající kapitalizaci kolem 30 mld. eur.

Bundesbank se v rámci víkendové debaty nepodařilo vyjednat maximální možné přechodné období (původně až 10 let od roku 2013), avšak podle Zeitlera uspěla v dalších klíčových bodech německého zájmu. Jedním z nich je účast tichých společníků, kteří budou moci být za určitých okolností nadále vedeni v účetnictví jako součást základního kapitálu. To je pro německé banky velmi významné, protože někde se tato složka kapitálu blíží 50 % celku.

Německá centrální banka Bundesbank v následujících dnech německé banky osloví a vyzve, aby doložily, jakým způsobem budou přísnější regulační prvky zavádět.

Šéf rakouské centrální banky Ewald Nowotny se včera nechal slyšet, že také rakouské banky bezesporu budou ve střednědobém horizontu potřebovat navýšit kapitál a rakouský bankovní sektor navíc označil za v Evropě „jeden z těch slabších“. „Rakouské banky, které jsou již nyní na spodním konci v rámci Evropy, budou patřit mezi ty, na které nová pravidla dopadnou tvrději,“ uvedl Nowotny. Zároveň uvedl, že u rakouských bank očekává tendenci k omezování úvěrů. Poukázal ale na to, že se to zřejmě bude týkat těch kategorií úvěrů, u kterých to regulátor uvítá. „Předpokládáme, že se to bude týkat úvěrových skupiny vyžadujících vysoké kapitálové polštáře, protože jsou více rizikové,“ uvedl Nowotny. Už tím se podle něho zlepší kapitálová síla bank. „Omezeny budou především spekulativní úvěry, u normální úvěrové činnosti nečekáme silnější dopady,“ uvedl Nowotny.

Patria Finance zpracovala flash analýzu dopadů nových požadavků Basel III na Erste Bank a Komerční banku. Vyplynulo z ní, že obě banky budou schopny požadavky naplnit z kraje přechodného období a že KB je dostatečně silná již nyní.

(Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, AP,čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university