Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Novinářská „kachna“ vynesla irská CDS do rekordních výšin

Novinářská „kachna“ vynesla irská CDS do rekordních výšin

17.9.2010 18:22

Relativně uklidněné vody dluhopisových trhů v rámci posledního obchodování týdne opět rozvířily obavy ohledně udržitelnosti financování jedné z okrajových zemí eurozóny. Trhy dnes prolétla spekulace o tom, že Irsko hodlá požádat Mezinárodní měnový fond o finanční pomoc. Následoval nárůst ceny za ochranu před neschopností irské vlády splácet své závazky do rekordních výšin, k němuž se brzy přidaly i credit default swapy (CDS) ostatních periferních zemí evropského bloku s jednotnou měnou. Přítrž spekulacím učinilo až prohlášení irské vlády, že se tyto informace rozhodně nezakládají na pravdě a ujištění, že země asistenci od žádné mezinárodní organizace nepotřebuje.

Strůjcem veškerého povyku, který zdražil náklady na financování irského dluhu, byla paradoxně sama irská média. Irský deník Irish Independent totiž dnes přinesl zprávu, v níž s odkazem na report britské banky Barclays, varoval, že se „země nachází nebezpečně blízko chvíle, kdy bude muset požádat o pomoc Evropskou unii či Mezinárodní měnový fond.“

Ve skutečnosti však zmiňovaná zpráva analytiků Barclays byla při hodnocení současné situace Irska o mnoho příznivější: „V tomto okamžiku, při započtení uspokojivé krátkodobé hotovostní pozice irského ministerstva financí (...) vláda nepotřebuje čerpat finanční pomoc od EU a MMF.“ Irští novináři však tuto smířlivou pasáž zprávy přeskočili a rozhodli se po svém využít až upozornění na možná (leč málo pravděpodobná) budoucí rizika. „Pokud by došlo k realizaci dalších nečekaných ztrát ve finančním sektoru, mohla by (irská) vláda potřebovat zahraniční pomoc,“ píše se ve zprávě Barclays.

"Neexistuje absolutně žádný pravdivý základ spekulací ohledně naší potřeby vnější pomoci,“ resolutně odmítl dohady trhu irský ministr financí Brian Lenihan. "Je to založeno na lokální dezinterpretaci analytické zprávy,“ vysvětlil dále situaci a dodal, že zpráva naopak říká, že irská vláda podniká při sanaci bankovního sektoru správné kroky.

Výnos irských desetiletých dluhopisů dnes pod tlakem nepodložených obav vzrostl o 29 bazických bodů na 6,4 procenta. Propast mezi výnosy relativně bezpečnějších německých státních dluhopisů se stejnou splatností se prohloubila až na 387 bps, tedy na nejvyšší úroveň od počátku měření v roce 1991. Obdobný spread vzrostl i u portugalských (na 366 bps) a španělských  (na 178 bps) státních dluhopisů.

Načasování novinářské „kachny“ není nejpříznivější z pohledu aukce irských státních dluhopisů, která je naplánovaná na úterý 21. září a v níž se ministerstvo financí bude snažit získat až 1,5 miliard eur za čtyř- a osmileté dluhopisy.

(Zdroj: Dow Jones, Barclays, Bloomberg, CMA, Irish Independent)


Váš názor
  •  
    20.9.2010 8:20

    Kachna to je nyní, nicméně jen dočasně. Na každou zemi se vaří voda
    ferda
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data