Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vláda schválila snížení podpory stavebního spoření a změny daní

Vláda schválila snížení podpory stavebního spoření a změny daní

23.9.2010 10:45
Autor: ČTK

(ČTK) Vláda na nočním jednání společně s rozpočtem na rok 2011 schválila změny ve stavebním spoření a daních. Státní podpora spoření by měla od příštího roku klesnout o polovinu, pouze pro příští rok klesne daňová sleva na poplatníka. Premiér Petr Nečas o tom informoval na noční tiskové konferenci po jednání vlády. Rozpočet na příští rok, který ještě musí s ostatními změnami schválit parlament, počítá se schodkem 135 miliard korun.

Vláda se také dohodla na střednědobých výdajových rámcích. Deficit veřejných financí by měl v roce 2012 být 3,5 procenta hrubého domácího produktu a v roce 2013 2,9 procenta HDP. V příštím roce by měl být deficit veřejných financí 4,6 procenta. "V příštím roce budou střednědobé výhledy poměrně výrazně aktualizovány s ohledem na novou reformní legislativu. Rámce ale ukazují na vůli vlády dosáhnout do roku 2016 vyrovnané veřejné finance," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek.

Návrh zákona, který mění podmínky stavebního spoření, počítá s 50procentní srážkovou daní na státní příspěvek za rok 2010, který se vyplácí v roce 2011, a to u všech smluv o stavebním spoření. V dalších letech bude jednorázová daň nahrazena snížením státní podpory; ta klesne z maximálních 3000 na 2000 korun. Úroky ze stavebního spoření, včetně bonusových úroků, podle návrhu nebudou dále osvobozeny od daně.

MF již dříve upozornilo, že změny se projeví až v rozpočtu na rok 2012, protože státní podpora je vyplácena za předchozí rok. V rozpočtu pro příští rok MF počítá s podporou stavebního spoření ve výši 13,1 miliardy korun, zatímco pro letošek je to zhruba 13,3 miliardy korun.

Podle premiéra vláda rovněž uvažuje o tom, že by stavební spořitelny skončily coby výhradní poskytovatelé stavebního spoření. "Úplně podporu spoření nezrušíme, věřím ale, že se nám podaří zrušit výlučné instituce, které nabízejí stavební spoření, a uděláme z toho produkt pro většinu univerzálních bank," uvedl Nečas.

ČSSD již dříve signalizovala, že změny ohledně snížení státní podpory stavebního spoření napadne u Ústavního soudu.

V rámci novely daňového zákona vláda schválila pokles základní slevy na daňového poplatníka o 100 Kč za měsíc (tzv. povodňová stovka), ale pouze pro rok 2011. Od původně navrhovaného snížení daňového zvýhodnění na vyživované dítě vláda ustoupila. Zdaněny také budou náhrady ústavních činitelů a výsluhové příspěvky vojáků a policistů. Naopak se jim nebude danit odchodné.

Dalších úspor chce vláda dosáhnout mimo jiné snížením sociálních dávek, příspěvků na péči, omezením vyplácení porodného a také desetiprocentním škrtem ve výdajích na platy státních zaměstnanců. Menší příspěvky na činnost mají od příštího roku dostat politické strany a hnutí.

Kvůli zlepšení podnikatelského prostředí vláda také schválila novelu zákona o dani z přidané hodnoty. V rámci návrhu bude možné vracet DPH u špatných pohledávek. Podle novely bude rovněž moci stát vybírat daň od dodavatele nebo i od odběratele, což má omezit daňové úniky.

Vláda také schválila novelu zákona o spotřebních daních, která slaďuje normu s právem EU. Novela zvyšuje od příštího roku spotřební daň z cigaret o pět haléřů, u doutníků o deset haléřů a u řezaného tabáku o 60 korun za jeden kilogram, informoval Kalousek.


Váš názor
  • Stavebko
    23.9.2010 11:57

    No a řekl bych, že socani mají celkem velkou šanci to u Ústavního soudu vyhrát. Doufám, že nás to bude stát ještě víc peněz :(
    ricmund
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data