Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Whitney: Zadlužené státy USA ohrožují federální rozpočet, v čele s Kalifornií; čtvrtý kvartál bude pro banky tvrdý

Whitney: Zadlužené státy USA ohrožují federální rozpočet, v čele s Kalifornií; čtvrtý kvartál bude pro banky tvrdý

29.09.2010 12:29

Ohromné dluhy a deficitní rozpočty mohou brzy učinit z jednotlivých států USA další oběti úvěrové krize, uvedla pro CNBC analytička Meredith Whitney. Z patnácti největších států je přitom v nejtíživější finanční situaci Kalifornie, vyplývá podle magazínu Fortune ze zprávy poradenské společnosti Meredith Whitney Advisory Group.

Rychle se zhoršující hospodářské podmínky jednotlivých států srovnává analytička s kolapsem finančního systému v roce 2008 a 2009. „Podobnosti mezi státy a bankami jsou mimořádné, co se týče extrémní výše výdajů i zadlužení. Municipální dluh se od roku 2000 zdvojnásobil a výdaje rostly mnohem rychleji než příjmy,“ řekla Whitney. Souhrnná zpráva nazvaná „Tragedy of the Commons: Launching Ratings on the Top 15 States“ vznikala dva roky a za nedostatku spolehlivých dat a informací, dodala analytička. Finančně nejhůře je na tom podle ní jednoznačně Kalifornie, dalšími nejhoršími hospodáři jsou státy New Jersey, Illinois a Ohio, uvedl Fortune. Naopak Texas, Virginie, Washington a Severní Karolina si v kontrole svých financí vedou údajně dobře a nejsou dluhovou krizí příliš ohroženy. Hodnocení přitom vycházela ze čtyř hlavních kritérií, jimiž jsou ekonomika, rozpočet, realitní trh a daně.

Jednotlivé státy jako Kalifornie nebo Michigan mohou pak v důsledku zatížit celý federální rozpočet, rozhodne-li se vláda přistoupit k sanacím. To se může stát v případě, že nákladná obsluha dluhu znemožní některým státům své rozpočty postupně vyrovnat. „Je třeba s rizikem, které přinášejí jednotlivé státy, počítat, protože jejich krize může vyústit v pokus o nejméně třetí záchranný balík v řádu téměř bilionu dolarů. To má důsledky pro dolar, který je navázán úplně na vše. V sázce je pak i oživení americké ekonomiky,“ dodala Whitney.

Analytička nenechala bez varování ani banky, jejichž klesající výnosy z obchodních aktivit podle ní stlačí zisky ve čtvrtém kvartále. Již dříve předpověděla, že investiční banky po celém světě sníží během následujících 18 měsíců počet zaměstnanců až o 80 tisíc, přičemž zrušení přibližně deseti procent pracovních míst budou následovat po vyplacení „dramaticky nižších“ odměn za letošní rok. Withey navíc očekává zhoršování situace na trhu s obytnými domy, když hovoří o druhém dnu. „Toto čtvrtletí bude pro banky jedinečné, protože to bude jejich poslední šance, jak uskočit před úvěrovou kulkou. Domníváme se, že v říjnu budou banky reportovat opravdu špatná čísla a čtvrtý kvartál tak pro ně bude hodně tvrdý,“ dodává.

(Zdroj: CNBC, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.06.2026
9:40Víkendář: Možná se vám bude líbit červené auto víc než modré, ale pokud na auto nemáte, je barva jen hypotetické téma
27.06.2026
10:06Víkendář: Plán na zlepšení světa, nebo cvičení v environmentální diktatuře?
26.06.2026
22:00Trhy uzavřely týden bez výraznějšího pohybu  
17:15Jasný signál nerecese
16:58Bloomberg: ČEZ jedná s JP Morgan či Barclays, pro svou novou dceru zvažuje IPO
15:07Zlom na trzích: Rekordní odliv z technologických fondů naznačuje ochlazení AI boomu  
14:19NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
14:10Foxconn míří do Evropy s elektromobily. Spojil síly s Yulon i Poláky
13:29Gundlach: Nechci nic mít s tím, co za posledních šest měsíců posílilo o více než 100 %
13:07Volkswagen oseká až 100 tisíc pracovních míst, omezí investice a zavře závody v Německu
11:40Perly týdne: Komoditizace umělé inteligence a zlato ke konci roku na 4 900 dolarech
11:05Technologie dál táhnou trhy dolů. Plošný optimismus o AI se rozpadl do dílčích témat  
10:15Samsung a SK Hynix se chystají oznámit investice v řádu stovek miliard dolarů
8:48Rozbřesk: Úspěch státních spořicích dluhopisů? Dobrá zpráva jen napůl
8:44Apple zdražuje, technologické akcie reagují poklesem. Futures jsou v červeném  
6:06Walmart jako kombinace růstu a defenzivy, které přeje technický obraz  
25.06.2026
22:01Micron dnes vévodil zámořskému trhu  
17:23Otázkou není, zda Čína Spojené státy v umělé inteligenci dohání…
15:28Fondy mohou z akcií stáhnout 165 miliard dolarů. Peníze zamíří do dluhopisů  
13:42Dolar posílil na 13měsíční maximum

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data