Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Klaus při otevření nové části závodu Philip Morris kritizoval EU

Klaus při otevření nové části závodu Philip Morris kritizoval EU

29.9.2010 14:57
Autor: ČTK

(ČTK) - Největší výrobce cigaret v Česku Philip Morris dnes otevřel novou část svého závodu v Kutné Hoře, která mu umožní zvýšit výrobní kapacitu z 30 na 40 miliard kusů cigaret ročně. Pásku u nového provozu slavnostně přestřihl prezident Václav Klaus. Firmě popřál, aby úspěšně odolávala opatřením Evropské unie, která podle něj vede boj s kouřením směšným způsobem.

"Přeji firmě, aby se jí dařilo, aby ji nezahubily stále a stále narůstající regulace, které padají ne z nebe, ale z Bruselu. A myslím, že by bylo dobře, kdyby se jí podařilo přežít i do budoucna," uvedl.

Klaus, který je znám jako zapřisáhlý nekuřák, prý do Kutné Hory nepřijel oslavovat cigarety, ale podpořit fungující firmu. Dokončená investice do rozšíření a zmodernizování provozu činí 750 milionů korun, firma díky ní za poslední dva roky vytvořila 250 nových pracovních míst. Podle Klause jde o ideální ukázku toho, že se kdysi privatizace podařila. "Ta firma od té doby funguje zcela mimořádným způsobem, takže to je úspěch našeho průmyslu," dodal.

Zároveň ale vyslovil obavy z toho, jak v této oblasti postupuje Evropská unie. "Boj s kouřením je veden směšným způsobem, zákazy se nedá nic nikdy vyřešit," namítl s tím, že takové jednání v minulosti vedlo k pašování a výrobě daleko horšího zboží podomácku. "To je hloupé, to je nerozumné a to by politici neměli dělat," prohlásil Klaus. Na dotaz novinářů, zda jeho návštěva v Kutné Hoře nemůže být brána jako podpora kouření, odpověděl, že nikoliv. "Podporuji boj s omezováním kouření vrchnostenským nařízením. To je něco jiného než podpora kouření," zdůraznil Klaus, který je všeobecně znám svými kritickými názory na adresu EU.

Podle ředitelky Philip Morris pro vnější vztahy Andrey Gontkovičové je tabákový průmysl v současnosti předmětem velmi silné regulace a Philip Morris podle ní už delší dobu regulaci podporuje. "Na druhé straně byla minulý týden spuštěna veřejná diskuse k tabákové směrnici, která přichází s nápady tuto regulaci velmi výrazně upravit. Budeme tyto trendy velmi důsledně pozorovat a do formulování finální regulace se budeme všemi legálními prostředky velmi aktivně zapojovat," dodala.

Základním cílem právě dokončené investice, která byla zahájena v roce 2008, bylo rozšíření kapacity továrny, modernizace výroby a zavedení nových technologií. Kromě instalování nových sil a řezaček byla mimo jiné modernizována tabáková laboratoř, která je akreditována certifikátem ISO pro kontrolu jakosti tabákových výrobků a je jednou z pouhých tří podobných laboratoří v rámci skupiny v Evropě. Závod je podle Gontkovičové nyní schopen vyrábět nové formáty cigaret, například s tabákem uvnitř filtru, mentolované folie a podobně.

Firma sice díky investici přijala nové zaměstnance, budoucí vývoj ale Gontkovičová nechtěla odhadovat. "Více než polovina objemu naší výroby je určena na export do více než 50 zemí. To znamená, že jsme velmi závislí na tom, jaká bude v těchto zemích poptávka. A velmi flexibilně se jí přizpůsobíme," poznamenala.

Philip Morris ČR je předním výrobcem a prodejcem tabákových výrobků v Česku. Společnost, která je členem skupiny Philip Morris International, v ČR působí od roku 1992 a zaměstnává na 1200 lidí. Na trh dodává devět cigaretových značek, 64 variant cigaret a také dvě varianty sypaného tabáku pro ruční výrobu cigaret. V prvním pololetí letošního roku činil její podíl na trhu v České republice 54,3 procenta a na Slovensku 52,3 procenta.


Váš názor
  •  
    29.9.2010 15:04

    Toho pána nemusím,ale musím uznat, že někdy má pravdu.
    Homo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC