Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krugman: Strukturální výmluvy

Krugman: Strukturální výmluvy

1.10.2010 8:01
Autor: Redakce, Patria Online

Co lze udělat s masovou nezaměstnaností? Všechny moudré hlavy se shodují na tom, že není žádné rychlé řešení. Práce je, ale zaměstnanci na ni nejsou připraveni, jsou na špatném místě, nebo mají špatné dovednosti. Problémy jsou strukturální a jejich řešení bude trvat roky.

Ani se neobtěžujte ptát se na důkazy. Žádné nejsou. Naopak, vše nasvědčuje tomu, že vysoká nezaměstnanost v USA je výsledkem nedostatečné poptávky. Tečka. Prohlášení, že nejsou žádné jednoduché odpovědi, znějí moudře, ale ve skutečnosti jsou pomýlené: Nezaměstnanost by bylo možné vyléčit velmi rychle, kdybychom měli jasno v intelektuální oblasti a politickou vůli k činům. Jinak řečeno, strukturální nezaměstnanost znamená falešný problém, který slouží jen jako výmluva pro vyhýbání se skutečnému řešení.

Mezi ony moudré hlavy patří například Bill Clinton či Narayana Kocherlakota, prezident Federal Reserve Bank of Minneapolis. Doporučil bych jim, aby pohovořili s vědci z Roosevelt Institute a Economic Policy Institute, kteří nedávno představili výsledky svého výzkumu - ten úplně vyvrací argumenty týkající se strukturální nezaměstnanosti. Koneckonců, co bychom viděli, kdyby byla prohlášení Clintona a Kocherlakoty pravdivá? Někde v USA by měl být patrný výrazný nedostatek pracovní síly a neschopnost celých odvětví zvýšit produkci, protože mají problémy s najímáním nových zaměstnanců. Byly by tu oblasti s nízkou nezaměstnaností. Nic z toho ale neexistuje. Když se National Federation of Independent Business ptala malých podniků, co pro ně představuje nejpalčivější problém, kvalita pracovní síly byla v pořadí nejníže za mnoho let. To znamená, že i schopní zaměstnanci mají problémy s nalezením práce.

Analytici a vědátoři se však domnívají, že když řeknou, že nějaký problém má hluboké kořeny, budou bráni vážněji. Během Velké deprese probíhalo téměř úplně to samé. Argumenty, že čelíme velkým strukturálním problémům, pak poskytují důvod k tomu, aby se nic nedělalo s masovou nezaměstnaností, která mrzačí naši ekonomiku a společnost. My ale netrpíme nedostatkem znalostí a dovedností, trpíme nedostatkem politické vůle.

Uvedené je výtahem z článku „Structure of Excuses“ od Paula Krugmana.

(Zdroj: NYT)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
  •  
    1.10.2010 10:24

    Tak tak, jestlipak sám zavádí na Princetonu jako povinný předmět práce s lopatou? ;-) Ale článek není přeložen do konce, kde K. popisuje situaci o pár let po 1935, kdy velký nárůst v obranném sektoru s sebou přinesl i daňové stimuly a s tím i zvýšenou ochotu zaměstnávat tyto tzv. nepřizpůsobené a nezacvičené pracovní síly (např. bankéře nahrazované mašinkami ;-)
    Kalka.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
14:30USA - HDP, q/q a
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university