Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řecko: Rozpočet pro příští rok počítá s dalšími úsporami, schodek klesne oproti roku 2009 skoro o polovinu na 7 %

Řecko: Rozpočet pro příští rok počítá s dalšími úsporami, schodek klesne oproti roku 2009 skoro o polovinu na 7 %

4.10.2010 15:56

(Aktualizováno: 16:53)

Řecká vláda v rámci rozpočtu na příští rok navrhne další úsporná opatření, díky nimž hodlá nejen dostát svým závazkům vyplývajícím z dohody s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem, ale dokonce snížit schodek veřejných rozpočtů na ještě zdravější úroveň, informovaly o tom agentura Reuters a deník Wall Street Journal. Druhý jmenovaný zdroj přitom s odvoláním na konkrétní podobu návrhu řecké vlády vyčíslil schodek řeckého rozpočtu konkrétně: 7 procent hrubého domácího produktu země. Řecko se přitom v rámci mezinárodní finanční pomoci v hodnotě 110 miliard eur zavázalo EU a MMF snažit svůj rozpočtový deficit do konce příštího roku „pouze“ na 7,6 procenta HDP.

Návrh rozpočtu vypracovaný řeckou vládou počítá pro příští rok s fiskálním schodkem 16,35 miliardy eur (7 % HDP), zatímco letošní deficit podle dnes potvrzeného plánu řecké administrativy má být 18,5 miliardy eur (8,1 % HDP), což by napřesrok znamenalo o necelých 12 procent úspornější hospodaření. Ještě pozitivněji však vyznívá srovnání navrhovaného relativního schodku s loňským deficitem dosahujícím téměř dvojnásobných 13,6 procenta hrubého domácího produktu.

"Naším cílem není nic jiného než dostat se z tohoto tunelu co nejdříve " řekl na zasedání vlády její předseda Jorgos Papandreu. "Naše cesta zůstává těžká, po mnoha letech vykolejení se však naše finance ozdravují," dodal.

Řecká vláda socialistů, která loni na podzim po nástupu k moci zjistila, že jí po předchozí konzervativní vládě zůstaly vysoké dluhy a zmanipulované státní účty, letos již provedla celou řadu nepopulárních úsporných kroků, včetně snižování mezd a důchodů, zvyšování DPH a ostatních nepřímých daní. Další úsporná opatření jsou ale dále pravděpodobná, protože dnešní vládní návrh počítá s dalším poklesem veřejných výdajů v meziročním srovnání o 5,9 procenta na 67,5 miliardy eur a oproti tomu plánuje navyšování příjmů o 6,9 % na 56,3 miliardy eur. Návrh rozpočtu počítá s tím, že Řecká ekonomika příští rok zpomalí svůj pokles na 2,6 procenta z letošního propadu o 4 procenta.

Po četných stávkách zaměstnanců řeckého veřejného sektoru ministr financí Jorgos Papakonstantinu do médií vyslal jasný signále, že v rozpočtu už nebude usilovat o žádné další snižování platů státních zaměstnanců. Snižování deficitu se v příštím roce bude opírat o zvýšení daní, zejména ze spotřeby. Vláda chce například převést některé produkty a služby z nižší 11% sazby DPH do vyšší, podrobnosti však zatím nesdělila.
 
(Zdroj: Bloomberg, ČTK, Reuters, WSJ)


Váš názor
  •  
    4.10.2010 16:51

    A Číňani utuží pracovní morálku v loděnicích (potažmo i jinde)...
    Kalka.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data