Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSÚ: Obvyklý meziměsíční pokles cenové hladiny v září

ČSÚ: Obvyklý meziměsíční pokles cenové hladiny v září

11.10.2010 9:10
Autor: 

Celková hladina spotřebitelských cen klesla v září proti srpnu o 0,3 %. Tento pokles způsobilo zejména snížení sezónních cen rekreačních pobytů v oddíle rekreace a kultura. Meziroční růst spotřebitelských cen v září mírně zrychlil na 2,0 % (z 1,9 % v srpnu).

Meziměsíční pokles spotřebitelských cen v září o 0,3 % ovlivnilo podobně jako v minulých letech především snížení cen dovolených s komplexními službami o 14,7 % v důsledku končící letní sezóny. V oddíle doprava klesly ceny pohonných hmot o 1,0 % a ceny automobilů o 0,5 %. Z potravin klesly zejména ceny běžného pečiva o 4,0 %, peckovin a bobulovin o 15,1 %, cukru o 3,6 %.

Opačný vliv na vývoj cenové hladiny mělo zvýšení cen oděvů o 1,5 % a obuvi o 2,3 % v důsledku vyšších cen nových sezónních modelů. V souvislosti s nástupem nového školního roku vzrostly zejména poplatky v mateřských školách o 4,5 %, soukromých základních školách o 2,4 %, ve školních družinách o 4,6 % a za kurzy pro zvýšení kvalifikace o 4,4 %. V oddíle ostatní zboží a služby vzrostly ceny finančních služeb o 3,8 %. Z potravin se zvýšily především ceny mouky o 8,2 %, másla o 4,0 % a plodové zeleniny o 7,8 %.

Ceny zboží úhrnem se meziměsíčně nezměnily, ceny služeb klesly o 0,8 %.

Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v září o 2,0 %, což je o 0,1 procentního bodu více než v srpnu. Zrychlení meziročního cenového růstu nastalo zejména v oddíle ostatní zboží a služby, kde ceny finančních služeb vzrostly o 4,0 % (z 0,2 % v srpnu). Mírné zrychlení cenového růstu nastalo i v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Zvýšily se zejména ceny másla o 24,9 % (z 19,6 % v srpnu), brambor o 58,6 % (z 53,2 % v srpnu) a ceny ve skupině mléko, sýry, vejce o 6,3 % (z 5,2 % v srpnu).

Největší vliv na růst cenové hladiny měly i nadále ceny v oddílech potraviny a nealkoholické nápoje, bydlení a alkoholické nápoje a tabák. V bydlení vzrostlo čisté nájemné o 9,0 %, v tom se regulované nájemné zvýšilo o 17,1 % a tržní kleslo o 0,8 %. Ceny zemního plynu byly vyšší o 3,9 %, tepla a teplé vody o 3,5 %, vodného o 3,8 %, stočného o 4,9 %. Ceny alkoholických nápojů a tabákových výrobků vzrostly shodně o 5,1 %. I přes meziměsíční pokles cen pohonných hmot byly jejich ceny meziročně vyšší o 11,8 %.

Nižší než loni byly ceny oděvů o 2,8 % a obuvi o 1,2 %. V oddíle pošty a telekomunikace klesly ceny mobilních telefonů o 10,8 % a ceny telefonických a telefaxových služeb o 1,2 %. V oddíle rekreace a kultura byly nižší ceny audiovizuálních a fotografických zařízení a zařízení pro zpracování dat o 7,9 %. V bydlení klesly ceny elektřiny o 2,7 %. V dopravě se snížily ceny automobilů o 12,6 %.

Ceny zboží úhrnem vzrostly o 1,7 % a ceny služeb o 2,2 %. Úhrnný index spotřebitelských cen bez započtení hypotetického nájemného byl meziročně 102,0 %.

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v září 1,1 %, což je o 0,2 procentního bodu více než v srpnu.

(Zdroj: ČSÚ)

Analytický komentář Patrie bude následovat


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data