Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Uhlí na trhu za rok prudce ubude, bez ohledu na limity

Uhlí na trhu za rok prudce ubude, bez ohledu na limity

11.10.2010 18:19
Autor: ČTK

Most (ČTK) - Těžařské společnosti v Česku počítají v následujících dvou letech s asi desetiprocentním poklesem těžby hnědého uhlí, vyplývá z jejich analýz. Některá ložiska se blíží svému celkovému vyčerpání, jiná leží za hranicí územních limitů, které chrání před zbouráním severočeské obce. S limity má problémy prakticky jen mostecký Czech Coal, Sokolovské uhelné (SU) zase ložiska fyzicky docházejí. Snižovat produkci neplánují jen chomutovské Severočeské doly (SD), které mají využitelné zásoby do roku 2040.

Územní limity vymezily už v roce 1991 prostory, kam rypadla smějí a kam ne, aby se do budoucna zabránilo bourání obydlených vesnic a měst. Největší tlak na jejich prolomení teď vyvíjí Czech Coal. "Skupina Czech Coal upozornila jak současnou vládu, tak vlády minulé, i příslušné odpovědné instituce na hrozící nedostatek hnědého uhlí v České republice. Limity povedou již od roku 2013 k výraznému propadu nabídky na trhu. Prohlášení Teplárenského sdružení potvrzuje, že problém již není kam dále odsouvat," řekla ČTK mluvčí Czech Coalu Gabriela Benešová.

Z analýzy Czech Coalu i z odhadů ostatních těžebních společností vyplývá, že za dva roky by na trhu mohlo chybět 4,5 milionu tun uhlí, tedy asi desetina produkce z roku v roce 2009; tehdy se pod Krušnými horami vytěžilo asi 45 milionů tun. Zhruba z poloviny na tom má podíl plánovaný útlum v litvínovském dole, který se rychle blíží k Hornímu Jiřetínu a aby vydržel aspoň do roku 2020, sníží svou těžbu z pěti milionů tun na polovinu. Celkem klesne těžba Czech Coalu z 14,4 milionu na 10,5 milionu tun.

Klesá i těžba Sokolovské uhelné, která už začala se snižováním těžby, aby se udržela v provozu až do roku 2036. To je termín stanovený pro vyčerpání zásob hnědého uhlí v lomu Družba. Ještě o devět let dříve, v roce 2027, měly původně dojít zásoby uhlí v lomu Jiří. Těžba v příštích letech klesne podle ekonomického ředitele firmy Jaroslava Rokose z někdejších deseti milionů tun ročně na zhruba osm milionů tun s dalším řízeným snižováním.

Produkce SU výrazněji klesla už v roce 2009, kdy se její objem dostal na zhruba 8,6 milionu tun. V roce 2008 SU vytěžila kolem 9,7 milionu tun uhlí a v roce 2007 to bylo přes deset milionů tun. Kdyby se objemy těžby nesnížily, zkrátila by se životnost nejen těžební, ale také zpracovatelské části firmy ve Vřesové, kde má SU technologii i elektrárnu. Výroba elektrické energie je přitom nejvýznamnějším zdrojem příjmů firmy.

SU už ukončila výrobu tříděného uhlí, což bylo podle Rokose spíše otázkou ekonomickou, než aby to souviselo s poklesem těžby. V případě briket dochází odpovídající uhlí a vyrábět se mají do konce roku 2010.

Stávající objem těžby tak zachovají zřejmě jen chomutovské Severočeské doly, které předpokládají vyčerpání dvou největších dolů okolo roku 2040. A v jejich oblasti nejsou ani s limity tak velké problémy. "V neobydleném území za limitem se na území o ploše necelé čtyři kilometry čtvereční se nachází ještě dalších 100 milionů tun kvalitního nízkosirnatého uhlí s vysokou výhřevností, které je vhodné zejména pro teplárenství, které by bylo možné těžit zhruba do poloviny 21. století," řekl ČTK ředitel strategie SD Vladimír Budinský.

Jednou z alternativ vytěžení uhlí za limity by mohla být hlubinná těžba, která přímo na území Horního Jiřetína už léta pokračuje a ani zastánci limitů s ní nijak zásadní problémy nemají. Lidé z Czech Coalu o takové možnosti ale zatím nechtějí slyšet. Je technologicky komplikovaná a mnohem dražší, říkají mimo záznam.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.09.2025
22:02Nižší inflace PPI a snová čísla Oracle poslaly S&P 500 i Nasdaq na nová maxima  
17:46Jedna dobrá, jedna špatná zpráva…
17:17Doosan Škoda Power dodá do Temelína nové generátory za několik miliard korun
16:52Larry Ellison sesadil Elona Muska. Je nejbohatším člověkem na světě
16:20Evropská odpověď na SpaceX: Airbus, Thales a Leonardo připravují společný podnik
15:40Nebius chce dál expandovat, a tak si jde k investorům pro tři miliardy dolarů
14:50Traders Talk: Trhy čekají na inflační data, dolar oslabuje, zlato posiluje. Kde hledat příležitost?
14:40STEM: Voliči opozice by přidali na důchody, voliči koalice na vědu a výzkum
14:34Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisu XS3006202306
13:59Obrana uzavřela smlouvu s Českou zbrojovkou na ruční zbraně až za 4,26 mld. Kč
13:23Jakub Blaha: Akcie Oraclu rostou o více než 30 procent díky obrovskému nárůstu budoucích zakázek  
12:55Novo Nordisk propustí 9 000 zaměstnanců, mění strategii a snižuje výhled zisku
11:51Von der Leyenová: Dohoda s USA je nejlepší možná, čelíme nižším clům než ostatní
11:41Polsko je nejblíže k ozbrojenému konfliktu od druhé světové války, uvedl premiér po sestřelení ruských dronů
11:08Akcie před statistikami o cenách rostou, ale opatrnost je znát  
10:45Footshop letos v prvním pololetí navýšil tržby o 38 pct na 891 milionů korun
10:35Inflace v Česku v srpnu zpomalila z červencových 2,7 % na 2,5 %
10:00FRESH: Celní (ne)dohoda s USA a dopady na Česko s Janem Burešem a Dominikem Rusinkem  
9:49Akcie Oracle letí na historická maxima, firma šokovala svým výhledem v cloudové divizi  
8:51Výsledky KARO, masivní škrty v Novo Nordisk a novinky od Applu. Futures jsou v zeleném  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:15EMU - Jednání ECB, depozitní sazba
14:30USA - CPI, y/y
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.