Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Geithner: Hlavním problémem je to, že jsme stále vystrašeni z krize; měnová válka nehrozí

Geithner: Hlavním problémem je to, že jsme stále vystrašeni z krize; měnová válka nehrozí

19.10.2010 11:09
Autor: Redakce, Patria Online

Americký ministr financí Timothy Geithner v rozhovoru pro Businessweek uvedl, že světová ekonomika se uzdravuje a roste, podle MMF by měl globální růst příští rok dosáhnout o něco málo více než 4 %. Čína, Indie, Brazílie a rozvíjející se ekonomiky v Asii, Latinské Americe a východní Evropě mají před sebou období rychlého růstu. Evropa a Japonsko čelí mnohem slabšímu růstu. V USA je obrázek nejednoznačný, většina ekonomů se domnívá, že růst bude dosahovat úrovně 2 - 3 %, což podle ministra není dostatečné a vláda chce růst vyšší.

V ekonomice USA podle Geithnera značně pokročil proces uzdravování. Zadlužení finančního sektoru výrazně kleslo, ceny nemovitostí prodělaly „traumatickou změnu“. Míra spoření soukromého sektoru již nyní výrazně vzrostla. To je pro další vývoj povzbuzující, ale také to znamená, že nyní růst nedosahuje dostatečné velikosti. Vysoká nezaměstnanost z velké části odráží fakt, jak vážná byla krize a jak moc byla ekonomika poškozena. Investice jsou ovlivněny tím, že Američané jsou „stále vystrašeni z krize“. Růst investic společností sice v první polovině roku dosáhl v anualizovaném vyjádření více než 20 %, „firmy ale stále čekají na to, jak silný bude růst“. To je hlavní faktor snižující investice a tvorbu nových pracovních míst.

Ohledně Číny Geithner uvedl, že Spojené státy požadují, aby „hrála podle pravidel, která dodržují všichni ostatní“. Během posledních šesti týdnů její měna posílila o „dost významných“ 2 – 2,5 %. Důležité je, aby toto posilování pokračovalo. Měnová válka podle něho nehrozí.

(Zdroj: Businessweek)


Váš názor
 • Nehrozí?
  19.10.2010 11:20

  Když tohle řekne, je jasné, že chystají "Plaza Accord 2" revival z r.85
  A.
  • Re: Nehrozí?
   19.10.2010 11:49

   Souhlas. Brazílie už se z důvodu měnové války odmítla zúčastnit schůzky G20.
   Jan Dvořák
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data