Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vláda odborům nabízí zachování tabulek, trvá ale na o 10 % nižším objemu mezd

Vláda odborům nabízí zachování tabulek, trvá ale na o 10 % nižším objemu mezd

26.10.2010 12:21
Autor: Redakce, Patria Online

Praha - Vláda na jednání s odbory přistoupila na zachování současných platových tabulek pro příští rok, trvá však na snížení objemu platů o deset procent. Po dnešním jednání s odbory zastupujícími zaměstnance veřejné a státní správy to novinářům řekl premiér Petr Nečas (ODS). Kabinet dále nabídl, že pro roky 2012 až 2014 zůstane zachován objem mzdových prostředků.

Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil uvedl, že odbory se k návrhu vyjádří v pátek, podle předsedkyně Odborového svazu státních orgánů a organizací Aleny Vondrové je však dnešní nabídka formální a na podstatě vládních záměrů nic nemění. Jde v podstatě o to, co už vláda předložila ve své novele zákoníku práce, řekla ČTK Vondrová. Prohlásila také, že ať už páteční jednání odborářů dopadne jakkoli, Odborový svaz státních orgánů a organizací na vládní návrh nepřistoupí. "Ve skutečnosti jsme se neposunuli ani o píď. Co navrhuje premiér Nečas, je změna systému. Vláda zkrátka chce platy s rozpětím, a my s tím nesouhlasíme," uvedla. "Platové tabulky budou zachovány jen formálně. Bude zachován první tarif a poslední. Nikdo ale nemá garantováno, že tarif, jaký měl dosud, nebude snížený," dodala Vondrová s tím, že její odborový svaz s tímto návrhem nesouhlasí.

K tomu, zda odbory odvolají stávkovou pohotovost, nebo naopak sáhnou k tvrdším krokům, se odboráři po dnešním jednání nevyjádřili. Vládní předlohu, z níž vládou zamýšlené škrty vyplývají, by sněmovna měla začít projednávat na schůzi, která začíná dnes.

(Zdroj: čtk, mediafax, Bloomberg)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 •  
  26.10.2010 12:43

  snížení mezd o 10% společně se změnou mzdového systému je hrubá strategická chyba vlády - taky odpor odborů je mnohem silnější, než by byl, kdyby vláda prostě přidělila organizacím o uvedený objem mzdových prostředků méně v rámci všeobecného šetření a nechala je, aby se s tím vypořádaly samy.
  •  
   26.10.2010 13:00

   Obávám se, že by byl výsledek stejný. Odborům zřejmě někdo namluvil, že platy státní správy mohou výhradně růst, v krajním případě se neměnit. To, že takový přírodní zákon prostě neexistuje, jim ve škole evidentně uniklo. Jedinou možností je tudíž tvrdý postoj vlády a stávku prostě přestát. Pokud jde o mne, může státní správa klidně stávkovat třeba měsíc (ovšem výhradně za vlastní peníze stávkujících). V téměř ničem, co je k životu nutné, ji nepotřebuji.
   JJa
   •  
    26.10.2010 14:58

    souhlas, ano stávkujte úředníci, za každý den stávky, jste bez platu a zaplťte si soc. + zdrav. Ty platy co mají si jinde nevidělají a to oni ví, tudíž jen straší. Pokud se jim to nelíbí ať všichni odejdou, za ně je náhrada mnohdy kvalifikovanější než jsou sami.
    chicko
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data