Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rostoucí nesouhlas s politikou Fedu v Asii

Rostoucí nesouhlas s politikou Fedu v Asii

8.11.2010 7:59
Autor: Redakce, Patria Online

Čína uvedla, že Fed musí vysvětlit své rozhodnutí o nákupu vládních dluhopisů s cílem napumpovat peníze do americké ekonomiky, nebo riskuje podkopání globálního oživení.

Náměstek ministra zahraničí Cui Tiankai řekl, že mnohé země se obávají vlivu americké politiky na jejich ekonomiky. Bylo by podle něho vhodné, kdyby „někdo podal vysvětlení“, jinak může být poškozena „mezinárodní důvěra v oživení a růst globální ekonomiky“. Podobné obavy panují v dalších asijských ekonomikách, které se připravují na posílení svých měn a růst cen aktiv. Německý ministr financí Wolfgang Schaeuble zase včera uvedl, že Spojené státy vytvářejí problém pro svět; toto téma se bude podle něho probírat na dalším zasedání zástupců zemí G20 v Soulu.

Předseda Fedu Ben S. Bernanke vysvětloval nákupy vládních dluhopisů v hodnotě 600 miliard dolarů v článku ve Washington Post zveřejněném několik hodin po oznámení tohoto kroku. V něm uvedl, že „tento přístup pomohl uvolnit finanční podmínky v minulosti a doposud se zdá, že bude opět efektivní“. Uvolnění finančních podmínek podle něho podpoří růst. Cui také odmítl návrh USA na stanovení specifických cílů pro velikost běžných účtů; Timothy F. Geithner navrhoval maximum přebytků či deficitů dosahujících 4 % HDP. Cui ale zmínil, že „tento uměle stanovený cíl připomíná dny plánované ekonomiky“.

Několik asijských vlád včera uvedlo, že postup Fedu přináší hrozbu zvýšeného příliv kapitálu do této oblasti. MMF minulý měsíc vybídl země v Asii a Pacifiku, aby kvůli prevenci tlaků na trzích s aktivy stáhly stimulaci, protože do nich proudí kapitál v důsledku nízkých sazeb v USA a dalších rozvinutých ekonomikách. Xia Bin, poradce čínské centrální banky, uvedl, že kvantitativní uvolňování Fedu je „nekontrolovaným“ tištěním peněz. Japonský premiér Naoto Kan řekl, že Spojené státy sledují politiku slabého dolaru.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
 •  
  8.11.2010 8:51

  Určitě to není vtip? Jak můžou mít vůbec Číňani takovou drzost a tohle prohlásit ... s jejich měnovou politikou?
  Azazel
  •  
   8.11.2010 23:22

   usa devalvuje dolar uz sto roku, hovoris tu snad o menove politice asie z roku 1918?
   Azb
  •  
   8.11.2010 11:03

   Zlodej krici chytte zlodeje ;-) ... a tisickrat zopakovane se stava "pravdou"
   Laozi
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data