Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krugman stále proti proudu: QE2 je fajn, rostoucí komodity nejsou inflačním varováním

Krugman stále proti proudu: QE2 je fajn, rostoucí komodity nejsou inflačním varováním

09.11.2010 7:57
Autor: Redakce, Patria.cz

V tuto chvíli se zdá, že podle všech jsou rostoucí ceny komodit známkou hrozby inflace. Podle mě to je naprostý omyl. Částečně proto, že obávat bychom se měli cen málo flexibilních. Ale stojí za to se podívat i na samotné ceny komodit. Graf ukazuje vývoj cen komodit za posledních deset let, konkrétně poměr PPI pro všechny komodity a jádrového CPI:

krugman

Já v grafu vidím dlouhodobý rostoucí trend, pravděpodobně tažený rostoucí poptávkou z rozvíjejících se ekonomik. Tento trend kulminoval velkým růstem v letech 2007 a 2008 (můžeme se bavit o tom, jakou roli přitom hrála spekulace). Pak ceny klesly kvůli globální recesi a poté se opět zotavily. Kde je ale nějaký důkaz inflačních tlaků? Zdá se naopak, že jde opět o dlouhodobý trend, který bychom čekali při dané fázi ekonomického cyklu.

Kvantitativní uvolňování teď také každý nenávidí. Ti, kteří se hrozí inflace, jej považují za konec západní civilizace, (to ale chceme; podobná víra v konec zlatého standardu pomohla oživení ve třicátých letech). A zbytek světa je rozhořčen z kroků Fedu. Bernanke však musí něco dělat dobře. Jak uvádí Greg Ip, všechny námitky proti QE lze stejně dobře aplikovat na konvenční monetární politiku. A jak lze při současné výši nezaměstnanosti ve Spojených státech a chabé inflaci tvrdit, že monetární expanze není opodstatněná?

To, co ve světě ale nyní vidíme, je neschopnost jasně přemýšlet o ekonomii. Nezvyklá povaha současné situace jasně ukazuje, kolik lidí nespoléhá na modely toho, jak ekonomika funguje, ale na slogany, které nahrazují náročné přemýšlení. Ekonomická situace je jasná: Jde o nadbytek úspor relativně k plánovaným investicím. A to i přes nulové sazby. Došlo k tomu hlavně tak, že nadměrné zadlužení v minulosti vyústilo v omezenou dostupnost úvěrů ve velké části světa. A ani nulové sazby nepřesvědčí ty, kteří si mohou půjčit, aby zvýšili své výdaje.
Globálně platí, že úspory se musí rovnat investicím a výdaje příjmům. Nadměrné úspory tak vedou k útlumu ekonomiky. Co s tím může udělat ekonomická politika?

1. Může se pokusit dosáhnout negativních reálných sazeb vytvořením inflačních očekávání.

2. Vlády mohou ve výdajích nahradit privátní sektor.

3. Centrální banky se mohou pokusit obejít nulovou hranici pro snížení sazeb nákupem dluhu. Tato hranice leží jen na krátkém konci výnosové křivky a je možné, že určitého výsledku lze dosáhnout nákupem dlouhodobých dluhopisů.

Po celém světě však nyní slyšíme protesty proti všem těmto možnostem. Inflační cíle jsou hrozné, protože musíme mít stabilní ceny. Fiskální politika je nepřijatelná, protože musíme mít vyrovnané rozpočty. QE je nepřijatelné, protože není tím, co by centrální banky měly dělat. Každá z těchto námitek je přitom založena na heslech. Cenová stabilita je považována za přednost bez jakéhokoliv modelu vysvětlujícího proč. Stejné je to s vyrovnanými rozpočty. A ti, kteří se hrozí expanzivní monetární politiky, vytvářejí za pochodu nové koncepty, jen aby ospravedlnili svou pozici.

Jednoduchým faktem je, že svět má nadbytek úspor, což je hrozné prostředí pro pracující. Je rozumné s tím něco dělat. Je hluboce nerozumné a nezodpovědné vytvářet důvody pro nečinnost jen proto, že se chytáme jednoduchých sloganů.

(Zdroj: Blog Paula Krugmana)


Váš názor
 •  
  13.11.2010 12:08

  Vtipné mi připadá, že Krugman všem do očí říká, že se je stát a centrální banky snaží obrat různými podfuky o úspory, protože je ve vyšším "kolektivním" zájmu je utratit a přeměnit ve vyšší růst HDP. Když už nejde podfuk s umělým snižováním sazeb, natisknou se dolary. To si to nikdo neumí přeložit? Hlásat veřejnou a gigantickou krádež je teď v pohodě? Nechce Krugman založit sdružení, které by se vloupávalo do bank a sídel majetných občanů a ukořistěné peníze utrácelo? Nebylo by to to samé?
 • výhoda
  09.11.2010 10:36

  Stát má evidentní výhodu zaplatit své dluhy tiskem nových peněz (s rizikem inflace) .Jenže pak ztratí možnost nátlaku na lidi pracující ve mzdě. Dlouhodobý odklad spotřeby je zárodkem hlubokých krizí.
  starik
 • úspory jsou nepřijatelný nepřítel
  09.11.2010 8:51

  Takže selským rozumem přebráno, lidi nemají šetřit, mají utrácet a kdo šetří, je ekonomický nepřítel, protože jen modla hospodářského růstu nám zajistí světlé zítřky a pokud lidé chtějí místo utrácení šetřit, hrrr na ně s negativní úrokovou mírou. My to šetřílkům pěkně nandáme, žádné vydělávat na úrocích, makat jak šroubci, všechno utrácet a ještě si půjčovat, aby globální kapitál mohl výhodně investovat tu tam, tu onde a hlavně vydělávat až do konce všech dnů. Takže mravenečci nepruďte a pilně pracujte, chrámy konzumu alias obchoďáky na vás netrpělivě čekají.
  Peté13
  • Re: úspory jsou nepřijatelný nepřítel
   09.11.2010 11:08

   Úspory jsou samozřejmě fajn, ale jak říkáte, chcete z nich nějaké úroky a tedy někdo jiný si musí ty peníze půjčit a ty úroky vám platit....
   Krizek
  • tenhle anerický panáček
   09.11.2010 9:31

   zní úplně jako naše zubatka Bohuslav Sobotka
   lynxsharpeye
 • Jednoduché a přesné
  09.11.2010 8:50

  Toto je jednoduchý a přesný popis současné situace.
  Krizek
  • Re: Jednoduché a přesné
   09.11.2010 11:56

   Spíše naopak,žádné úspory nepřevyšují investice z pohledu světa,v jedné části je úspor přebytek, v jiné nedostatek,to pouze jedna část světa už v podstatě prožrala svou blízkou budoucnost, a přitom se tváří,že za to můžou ti,co jim na to půjčili,a tak všude kážou,že i ti,co dovedou vyrábět,spořit,investovat,by se taky měli zadlužit až po uši,zavést neudržitelné sociální programy,apod.,a že teprve potom se údajně vyřeší globální nerovnováhy.
   AMOLADOS
   • To je právě velký omyl
    09.11.2010 13:18

    To je právě velký a rozšířený omyl, úspor je všude přebytek. Z toho plyne současná světová krize. Ta není ničím jiným, než novou formou krize z nadvýroby.
    Krizek
    • Re: To je právě velký omyl
     09.11.2010 15:30

     Takže GIPSI země,USA, Británie a mnoho dalších se topí v přebytku úspor? Asi těžko,pokud by tomu tak bylo,tak by ty úspory asi tyto země vyvážely,nerostl by jim státní dluh,USA jsou naopak čistým dlužníkem vůči zahraničí ,měly by mít obchodní přebytky,zrcadlově by docházelo k investování těchto prostředků do zahraničí v podobě záporného finančního účtu platební bilance,nic takového nevidím,USA má plnou hubu keců proti Číně,ale zároveň kolem Číny pobíhá se žebráckou mošnou a doufá,že se bude Čína podílet na financování jejich deficitu běžného účtu,te´d už pomalu začíná Čína nakupovat i dluhy evropských zemí,hlavně proto,aby měla účinnou páku na tento region,ale co,za všechno si můžeme jenom my sami.
     AMOLADOS
    • Re: To je právě velký omyl
     09.11.2010 14:49

     Letos v květnu jsem navštívil Řecko. Krásné pláže, azurové moře, čerstvý vánek, všude pohoda klídek. Jeden by neřekl, že země se topí v dluzích. Předpokládám, že příspěvek jste napsal z některé z místních taveren, s nenapodobitelnou vůní řecké kuchyně a s výhledem na Egejské moře. Ach ta romanitka ... no a teď rychle zpět do reality.
     IF
Aktuální komentáře
26.11.2020
16:54ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny
15:49Analytici Patrie: Volby v USA jsou passé. Na řadu přichází nové sektory, nahoru může jít i Praha  
14:13BNP: Levné peníze od ECB zvedají atraktivitu evropského úvěrového trhu
12:55SSE a Equinor vloží do stavby největší větrné farmy šest miliard liber
12:09Krugman: Přichází Bidenův boom
12:07Pražská burza spustí novinku: Obchodování za závěrečnou cenu
10:44Martin Cakl: CD Projekt zažil další skvělé čtvrtletí. Příště se Cyber Punkem  
10:38Fed uvažuje o větší podpoře, ale trhy dál nahoru neposlal  
9:19Spotřebitelská důvěra v Německu kvůli uzávěře dál klesá
9:18Rozbřesk: Podzimní vlna pandemie na řadu odvětví dopadne stejně tvrdě jako jarní
8:56Mírně pozitivní úvod v Evropě? Globální růst akcií si bere oddech, Wall Street dnes zůstane zavřena  
8:43Činitelé Fedu diskutovali o možných úpravách nákupů dluhopisů
8:33VIG klesl zisk před zdaněním za tři čtvrtletí o 29 %
5:48V březnu začne rychlé oživení, Fed bez jasného reakčního vzorce
25.11.2020
22:02Wall Street před svátkem bez větší změny  
17:35Atradius: Světová ekonomika se letos propadne o 4,3 %
17:29Kofola měla rekordní léto. Výplatě dividendy nic nebrání, říká CEO Samaras
17:20Hodnota Tesly a všechny báječné věci, které bude dělat za deset let
17:01Akcie mírně zlevnily a výnosy dnes klesají. Ropa jede dál  
16:57Žebříček odolnosti vůči koronaviru: ČR je pátá nejhorší

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
7:30Remy Cointreau SA (12/20 Q3)