Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Říman (šéf poradců premiéra): ČEZ by měl mít dál povolenky zdarma

Říman (šéf poradců premiéra): ČEZ by měl mít dál povolenky zdarma

22.11.2010 8:20, aktualizováno: 22.11. 9:51
Autor: mediafax

Aktualizováno

Energetická společnost ČEZ má naději, že bude i po roce 2013 dostávat část emisních povolenek zdarma. Šéf poradců premiéra Martin Říman v rozhovoru pro dnešní vydání deníku E15 totiž prohlásil, že výjimka pro ČEZ a další elektrárenské firmy by měla zůstat.

Pořád sice platí, že prodej povolenek bude jedním z nástrojů, jímž chce vláda bránit růstu cen elektřiny kvůli boomu solárních elektráren, zároveň se však prosazuje názor, že výjimka pro ČEZ a další elektrárenské firmy by měla zůstat. „Jinak by to znamenalo obrovský zásah do hospodaření ČEZ, pravděpodobně i změnu ratingu, což by snížilo hodnotu firmy, její úvěrovou kapacitu a tak dále,“ řekl v rozhovoru pro deník E15 šéf poradců premiéra Martin Říman, který má být na pondělním jednání valné hromady potvrzen ve funkci šéfa dozorčí rady ČEZ.

Pokud by se Praha výjimky pro své elektrárny vzdala, mělo by to i nepříjemný mezinárodní dopad. Češi by podle Římana působili divně, protože právě o tuto výjimku svedli velkou bitvu v Evropské unii. Jde o povolenky pro období 2013–2020, jejichž celková hodnota bude v řádu desítek miliard korun.

To, že o povinnosti elektrárenských firem nakupovat povolenky ještě není rozhodnuto, potvrzují i ministerstva průmyslu a financí.

„Toto ještě bude předmětem vážné politické i odborné debaty,“ řekl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. „Zatím se o tomto tématu jedná, takže nelze předjímat konečnou odpověď,“ uvedl Jiří Sochor z ministerstva průmyslu. Vláda podle něj dala ministerstvu životního prostředí úkol zpracovat možné scénáře řešení, ministerstvo průmyslu k nim přidalo své poznámky.

Stát má podle Římana zájem, aby ČEZ dokázal realizovat svůj klíčový projekt – dostavbu Jaderné elektrárny Temelín. Díky výjimce, kterou si vyjednali Poláci a Češi, platí, že elektrárenské firmy nebudou všechny povolenky nakupovat hned od roku 2013, ale do nového systému aukcí se zapojí postupně. Podmínkou je, že budou zároveň investovat do ekologicky šetrných provozů.

Dohady, jak to bude s povolenkami od roku 2013, ovlivňují cenu akcií ČEZ na burze. Pavel Cermanek z hedgeového fondu Sanning Capital upozorňuje, že povolenky v poslední době snížily hodnotu akcií dvakrát – když se ukázalo, že na ČEZ dopadne nová darovací daň z povolenek v letech 2011 a 2012, a následně když se objevily právě předpoklady, že ČEZ bude muset od roku 2013 nakupovat všechny povolenky v aukcích. Jan Fousek ze společnosti Carbon Warehouse dodává, že vzhledem k velikosti přídělu povolenek pro ČEZ může mít rozhodnutí české vlády určitý vliv i na samotnou cenu evropských povolenek.

Martin Říman upozorňuje, že Evropská komise už mírně pozměnila poměr mezi povolenkami, které se mají přidělovat zdarma, a těmi, jež se budou dražit a jichž bude oproti předpokladům o něco více. „Výnos pro stát tedy bude tak jako tak vyšší, než se předpokládalo,“ řekl Říman. Celkový výnos z povolenek tak podle něj bude dostatečný na to, aby se jeho část využila na zmírnění dopadů solárního boomu, i když si ČEZ zároveň zachová výjimku.


Váš názor
 • Počkejte, počkejte
  22.11.2010 9:58

  tak teď už nerozumím, vůbec ničemu.Myslela jsem si, že moje PF se smrsklo kvůli tomu, že čez bude muset za Povolenky platit, pak, že nebude dostavěný Temelín a že s tím má co dočinění , také cena energie..A Tak když jsem dnes četla, že by se Čezu mohla udělit vyjímka s poplatkem za poovolenky, docela jsem zajásala...Ale teď, po přečtení tohoto článku, je všechno úplně jinak a zase špatně(pro akcionáře)...Kurwa, kde je teda ten Zakopanej pes a co se musí všechno stát, aby akcie dosáhla na zajímavé ohodnocení přes devět stovek??
  ZUZKA
  • Re: Počkejte, počkejte
   22.11.2010 13:43

   prece rust el. energie..
   fluido
 •  
  22.11.2010 9:45

  Riman zminuje hrozbu snizeni ratingu? Magicke zaklinadlo nekdy funguje... Minuly tyden probehla zprava o neobvyklem kontraktu, kdy banky maji vymenou za kapacitu nakoupit a zajistit potrebne povolenky. Banky budou tedy povolenky nakupovat a Ciman je bude zajistovat, na tom se ted pracuje. Rozdelene role a priprava financovani pro dostavbu. Ten tlak musi byt skutecne obrovsky, situace, kdy se stanete spolupracovnikem proti sve vuli.
  Mudrc
 • Proč
  22.11.2010 8:40

  tenhle mamlas má být šéfem dozorčí rady?
  lynxsharpeye
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university