Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ECB snižuje půjčky bankám, finský MF varuje před předčasnou exit strategií

ECB snižuje půjčky bankám, finský MF varuje před předčasnou exit strategií

23.11.2010 13:36

Evropská centrální banka snížila objem půjček bankám a pokračuje tak v postupném upouštění od nouzových záchranných opatření, uvedla členka Výkonné rady ECB Gertrude Tumpel-Gugerell. Ekonomika eurozóny podle ní oživuje a finanční situace domácností a nefinančních společností se lepší, což potvrzuje pozitivní výhled pro celý region. Potvrdila tak slova svého kolegy Juergena Starka z minulého týdne, podle něhož i navzdory problémům Irska a dalších periferních ekonomik dovoluje současná kondice trhů pokračovat ve stahování mimořádné likvidity.

„Velikost refinančních operací se výrazně snížila. Omezování mimořádných zásahů probíhalo ve třetím čtvrtletí a bude nadále pokračovat,“ řekla Tumpel-Gugerell, podle níž se objem úvěrů směřovaných od ECB k bankám snížil na 510 miliard eur z 810 mld. EUR na konci června. Velikost vzájemného poskytování jednodenních úvěrů mezi bankami se přitom od léta prakticky zdvojnásobila a dostala se tak na úrovně před krizí 2007. ECB již přestala bankám poskytovat šesti- a dvanáctiměsíční půjčky, potřebnou likviditu jim však stále dodává v rámci úvěrů se splatností 3 měsíce a nižší.

Exit strategie ECB ale nemá jednoznačnou podporu ani v rámci eurozóny. Finský ministr financí Jyrki Katainen uvedl, že podpůrná opatření včetně rekordně nízkých úrokových sazeb a mimořádných dávek likvidity by měla být zachována, dokud se Irsku nepovede restrukturalizovat tamní banky. Bez restrukturalizace bankovního sektoru je podle něj jakákoli pomoc nemožná, což by ohrozilo budoucnost eura. „Irský problém totiž není jen irským problémem,“ upozornil. Finská vláda v čele s premiérem Mari Kiviniemim již dříve vyloučila některé návrhy na zpřísnění pravidel v eurozóně, po nichž volá Německo. Vyloučení zemí, které poruší fiskální pravidla, z měnové unie by podle Finska vedlo k větším ztrátám pro stabilitu společné měny než náklad jakékoli sanace. Integrita jednotné měny nesmí být zpochybňována, euro přežije a rozpad regionu je nemožný, prohlásil guvernér Bank of Finland Erkki Liikanen. 

Irské banky, které jsou původcem rozpočtových potíží země, ztratily přístup na trhy a jsou nyní mnohem více odkázány na financování ECB. Objem jejích půjček tamním finančním institucím vzrostl v říjnu o více než 7 procent na 130 miliard eur. Například pomocné financování Allied Irish Banks Plc, druhého největšího bankovního domu v zemi, se oproti červnu ztrojnásobilo na 27 miliard eur. „Pro všechny je důležité, aby se dal bankovní sektor do pořádku, což v současnosti není,“ řekl ministr Katainen. Společná pomoc EU, MMF byla již schválena a celková výše by neměla přesáhnout 100 miliard eur. Goldman Sachs odhaduje částku na 95 mld. EUR, přesné číslo by mohlo být známo na konci listopadu.

Prezident ECB Jean-Claude Trichet ve svém pondělním projevu označil žádost irské vlády o pomoc za dobré rozhodnutí a vyzdvihl důležitost okamžité reakce EU a MMF. Co se týče jednotlivých kroků ECB, je podle něj důležité rozlišovat politiku úrokových sazeb a od ní nezávislá nestandardní likviditní opatření. „Velice jasně jsme vyznačili rozdíl mezi běžnými kroky a nestandardními zásahy na podporu monetární politiky,“ uvedl v Evropském parlamentu ve Štrasburku. ECB podle něj zůstává „naprosto nezávislá“ a „euro je silnou měnou nejen v současnosti, ale bylo jí i vždy v minulosti.“


(Zdroj: Bloomberg)

 


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data