Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    OECD: Eurozóna musí konsolidovat veřejné finance, i když tím ztlumí ekonomický růst

    OECD: Eurozóna musí konsolidovat veřejné finance, i když tím ztlumí ekonomický růst

    13.12.2010 11:38
    Autor: mediafax

    Členské země eurozóny musí konsolidovat veřejné finance, i když to v krátkodobém horizontu ztlumí ekonomický růst, míní Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). V pondělí o tom informovala agentura Reuters a list Wall Street Journal.

    Organizace se dále domnívá, že eurozóně v současné době probíhá mírné ekonomické oživení, ale rizika nadále přetrvávají. Z tohoto důvodu je nutné, aby státy platící eurem pokračovaly v přijetí reforem. Dobrou zprávou pro eurozónu je ale posílení spotřeby a investic.

    Eurozóna by se měla soustředit zejména na bankovní sektor. Podle OECD jen málo zemí zaujalo komplexní postoj ve vztahu k problémovým bodům finančního systému. Organizace dále napsala, že pravděpodobně bude nutná i další rekapitalizace bank. Z jejího pohledu by se i zátěžové testy evropských bank měly konat pravidelně.

    Členské státy platící eurem navíc v současné době čelí fiskálním výzvám, které si vyžádaly přijetí úsporných opatření a škrtů. Ty v krátkodobém horizontu sice poškodí ekonomický růst, nicméně jejich implementace je z pohledu OECD nutná k vyrovnání veřejných financí. Rozpočtoví hříšníci by měli platit a sankce by dokonce měly být poloautomatické, uvádí organizace.

    Agentura Bloomberg k záležitosti dodala, že Evropská unie (EU) by měla být připravena ukončit finanční pomoc zemím jako je Řecko, pokud nebudou schopny naplňovat podmínky spojené se záchranným balíčkem. Obdobné kroky by měly být součástí jakékoli stálého mechanismu pomoci. "Je potřeba vytvořit důvěryhodný mechanismus na zvládání krizí," uvádí OECD.

    Mezi další body, na které OECD upozornila, patří i snižování ekonomických nerovností v rámci eurozóny. "Snížení platů a cen nemůže být vyloučeno a v některých případech může být i nevyhnutelné," vysvětlila organizace a dodala, že státy se musí soustředit i na uskutečňování strukturálních reforem. Ty mají klíčový význam právě v omezení hospodářských nerovností.


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    23.08.2026
    8:19Víkendář: Muž, který z Číny udělal skutečně kapitalistickou zemi
    22.08.2026
    8:15Víkendář: USA po Trumpovi
    21.08.2026
    22:01Závěr týdne v zeleném, dařilo se materiálům  
    18:10Rostoucí výnosy dluhopisů – obavy z dluhů a inflace, nebo radost z umělé inteligence?
    16:52Apple po soudním rozhodnutí loni v Irsku zaplatil na daních 17 miliard USD
    16:42Pokud výnosy neklesnou pod 5 %, mohou přijít problémy pro AI i akcie, varuje BofA
    15:00Bessent zkouší stlačit výnosy. Investory však nepřesvědčil ani na 24 hodin
    14:07Po SpaceX přichází Anthropic. Trh může čekat další poražení historického IPO
    12:25Perly týdne: Ropná iluze a rally na zlatě?
    10:37ChatGPT moment humanoidních robotů může přijít až za deset let, krotí očekávání šéf Unitree
    9:06Růst spotřebitelských cen v Japonsku zrychluje, zvyšují se náklady na dovoz
    8:55Rozbřesk: Koruna je nejsilnější od prosince 2025, dolar pod tlakem neuspokojivého fiskálu
    8:55Trhy sledují Anthropic, dluhopisy i nové kroky americké vlády  
    6:07Meta patří mezi největší AI zákazníky Microsoftu. Za Azure utrácí stovky milionů dolarů ročně
    20.08.2026
    17:08Americká výjimečnost 8/2026 - z pohledu valuací a návratnosti trhů
    16:49UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pozvánka na řádnou valnou hromadu společnosti UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a.s. konající se 30. 9. 2026
    16:02Walmart překonal očekávání, akcie přesto výrazně oslabily
    14:58Největší short squeeze za roky. Bitcoin prudce otočil po nadějích na deregulaci
    14:29Ministerstvo financí zhoršilo výhled ekonomiky, letos čeká růst o 1,9 %
    13:00Investice do AI mají prioritu, a tak se zisk Alibaby propadl o více než tři čtvrtiny

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data