Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Standard & Poor’s zahrozila snížením ratingu Belgie kvůli neschopnosti politické shody na reformách a omezení dluhu

Standard & Poor’s zahrozila snížením ratingu Belgie kvůli neschopnosti politické shody na reformách a omezení dluhu

14.12.2010 12:53
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Ratingová agentura Standard & Poor’s Services snížila výhled na udržení ratingového hodnocení Belgie na „negativní“ z dosavadního „stabilní“. Samotné hodnocení dluhových závazků země potvrdila na stupni „AA+“ u dlouhodobého a „A-1+“ z krátkodobého dluhu. „Jsme přesvědčeni, že trvající domácí politická nejistota představuje rizika pro udržení důvěryhodnosti vlády v současných obtížných podmínkách, kterým čelí vlády celé eurozóny,“ uvedla S&P . V Belgii se od červnových voleb doposud nepodařilo sestavit vládu kvůli neschopnosti dosáhnout politické shody. Zdroji sporů jsou fiskální otázky, sociální zabezpečení, zdravotnictví i regulace trhu práce. 10leté dluhopisy na zprávu reagovaly růstem o 5 bazických bodů na 105 bps. Spread vůči německým bundům dosahoval 17letého maxima 139 bps k 30. listopadu. Belgie je stále více řazena do skupiny problémových zemí Řecka, Irska, Portugalska a Španělska.

„Zatímco v letošním roce pomůže schodek rozpočtu udržet pod cílem 4,8 procenta HDP 2%, tedy silnější než očekávaný růst ekonomiky tažený exportem a tedy vnější poptávkou a pomohly také nižší úrokové sazby, v roce 2011 vidíme po vládní cíl rozpočtového schodku na úrovni 4,1 procenta HDP rizika, stejně jako pro fiskální pozici země jako takovou,“ uvedla S&P . Zdůraznila přitom neschopnost schody politické reprezentace na nápravě veřejných financí a přijetí opatření vedoucích ke snížení vládního dluhu ze současné úrovně 94,6 procenta HDP. „Očekávaná výpůjční potřeba Belgie v roce 2011 na úrovni 11 procent HDP zemi vystavuje riziku růstu reálných úrokových sazeb dluhu. Na druhé straně S&P vyzdvihla, že neočekává další potřebu finanční podpory finančního sektoru v zemi za objem let 2008/2009.

„Přistoupíme je snížení ratingu Belgie o jeden stupeň v případě, že pokračující politické neshody neumožní vládě zahájit kroky ke snížení vládního dluhu a přijetí potřebných reforem. V případě pokračující neschopnosti sestavit vládu může snížení ratingu přijít během následujících šesti měsíců. V případě sestavení vlády a její neschopnosti zavést opatření k nápravě veřejných financí může přijít snížení ratingu země v průběhu příštích dvou let,“ uvedla S&P .

(Zdroj: Standard & Poor’s)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
9:00CZ - Průměrná mzda, reálný růst, y/y
9:30CZ - Nezaměstnanost
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m