Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
HN: Guvernér ČNB Singer interpretuje výrok arbitráže ohledně IPB jinak než Kalousek

HN: Guvernér ČNB Singer interpretuje výrok arbitráže ohledně IPB jinak než Kalousek

21.1.2011 8:37
Autor: ČTK

Guvernér České národní banky Miroslav Singer interpretuje opačně výrok arbitráže ve sporu státu s ČSOB o 33,3 miliardy korun než ministr financí Miroslav Kalousek, uvádějí HN. Singer podle serveru vyvrací argumenty, kterými ministr zdůvodnil výsledek prohrané arbitráže v kauze zkrachovalé IPB.

Stát musel zaplatit ČSOB za pohledávku bývalé IPB za společností J.Ring 1,6 miliardy korun.

Podle Kalouska soud konstatoval, že ČSOB pohledávku špatně spravovala, ale dal bance za pravdu v tom, že díky státem špatně uzavřené smlouvě může 1,6 miliardy vymáhat. "Smlouva vůbec nezavazovala ČSOB spravovat ta aktiva řádně, nijak ji nemotivovala k minimalizaci ztrát," uvedl dříve Kalousek.

Singer ale podle iHNed.cz tvrdí, že z nálezu arbitrážního soudu o spravování pohledávky vyplývá přesný opak. Arbitři podle guvernéra konstatovali, že by bylo nesprávné umožnit ČSOB požadovat platbu od MF, pokud by důkazy svědčily o tom, že ČSOB zacházela s pohledávkami za společností J. Ring způsobem představujícím zanedbání.

"MF se nepovedlo prokázat, že by ČSOB nevěnovala profesionální péči správě aktiv a závazků bývalé IPB, ani to, že by případné porušení této povinnosti mohlo mít za následek nějakou podstatnější škodu," uvedl Singer k verdiktu tribunálu.

Podle guvernéra pokulhává i Kalouskův výklad toho, že IPB měla v době uvalení nucené správy kladnou hodnotu 33,3 miliardy korun. Tuto částku požadovalo ministerstvo v protinávrhu za to, že se banka údajně neprávem obohatila na převzetí IPB. Tento protinávrh ale arbitrážní tribunál zamítl.

"Podle mne jde o ocenění banky skrze velmi růžové brýle - vychází totiž z toho, že IPB by byla ke konci roku 1999 dobře kapitalizována státem i ostatními akcionáři a její operace by nebyly zasaženy žádnými negativní událostmi," píše Singer. Podle něj jde však o ocenění "hypotetické IPB, ve které stát a ostatní akcionáři v (radostné) shodě dokapitalizovali podnik a vše běží k obecné spokojenosti všech zúčastněných".

Kalousek dříve uvedl, že "z rozhodnutí tribunálu vyplývají dvě možnosti. Buď nucený správce, který měl prodávat majetek v hodnotě 34 miliard korun, ho prodal ze soboty na neděli bez výběrového řízení za 1 korunu, nebo majetek, který měl mít hodnotu 1 korunu, protože byl za 1 korunu prodáván, česká vláda přeplatila svými garancemi o 34 miliard korun. V každém případě vznikla daňovému poplatníkovi škoda 34 miliard korun".

Podle Singera ale tribunál konstatoval přesný opak. Tribunál uvedl, že "je velmi nejisté, že podnik IPB byl skutečně předán ČSOB s nějakou kladnou hodnotou".

Po prohrané arbitráži Kalousek nařídil podat trestní oznámení na členy bývalé vlády Miloše Zemana, na tehdejšího guvernéra ČNB Josefa Tošovského a na konkurzního správce IPB Petra Staňka. Důvodem byla údajně nevýhodná smlouva státu s ČSOB o převodu IPB z roku 2000, kterou se stát vzdal kladné hodnoty IPB.

Na začátku roku ministerstvo financí na svém webu smlouvu o vyrovnání státu s japonskou bankovní skupinou Nomura ohledně zkrachovalé IPB odtajnilo. Smlouva byla zveřejněna včetně důvodové zprávy a souvisejících právních dokumentů týkajících se převzetí IPB.


Váš názor
 •  
  21.1.2011 13:13

  Kalousku, Kalousku, nech nám aspoň na housku.
  starik
 • Guvernér má pravdu
  21.1.2011 11:17

  Ohledně současného ministra financí, jehož kvalifikací je interpretovat vše k vlastnímu prospěchu (ovšemže k jeho pramalé radosti), se odmítám vyjadřovat poté, co tento pán škrtem pera odstranil expertní práci svých zaměstnanců a vypravil jeden významný zájmový dokument bez silně kritických připomínek...
  pje
  • Guvernér nemá pravdu
   21.1.2011 12:48

   Ono je potřeba o tom trochu něco vědět... ČSOB se o pohledávky nestarala, co se jí nehodilo (jakkoli problematické pohledávky), to předali do ČKA, a co se jí hodilo (neohrožené úvěry), to si nechali. Tak zdarma přišli k rozsáhlé úvěrové klientele IPB, a ty kamarádíčky a další neplatiče prostě dali do ČKA, přičemž inkasovali plný nominál!!! to je to co stálo stát majlant a za co se vláda zaručila, tudíž ČSOB nenesla riziko ani té 1 Kč, co za to zaplatila.
   Blekota
 •  
  21.1.2011 8:48

  Kalouskovi nevěřím ani nos mezi očima.
  Homo
  • no dobře
   21.1.2011 12:41

   přesto by bylo nejlepší rozhodnutí arbitráže zveřejnit. Ten případ je spletitý a ČSOB opravdu v případě převzatých pohledávek nemusela dělat NIC, měla garantované JAKÉKOLI ztráty, a nechávala si tudíž jen ziskové věci. Takové podnikání by bavilo kdekoho.
   Boban
  • Nevěří mu nikdo
   21.1.2011 12:01

   Ani já Kalouskovi nevěřím už od jeho padákové aféry, která stála několik vojáků život, ale z jeho historie vylývá že přežije vše. Už byl čelným představitelem ve 2 stranách a když neměl být tak si založil vlastní stranu do níž sehnal jajo volební tahák správnou figuru. Bude nadále vše řídit ve prospěch svých bohatých kamarádů a v neprospěch střední třídy.
   Černý
Aktuální komentáře
21.5.2018
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data